19-20 marca 2009 roku mieszkańcy Śródki, jednej z najstarszych dzielnic Poznania, wezmą udział w innowacyjnej grze strategicznej Future City Game (Gra Miasto Przyszłości). Przedmiotem gry jest zagospodarowanie i ożywienie ul. Ostrówek w Poznaniu, która leży na osi Traktu Królewsko-Cesarskiego w sąsiedztwie katedry i nowego mostu biskupa Jordana. Jej wysokiej jakości zagospodarowanie ma istotne znaczenie dla realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji na Śródce i Ostrowie Tumskim.
Metodologia gry została opracowana przez British Council w ramach projektu Creative Cities (Kreatywne miasta) i przeprowadzona w kilkunastu metropoliach świata m.in. Oslo, Glasgow, Canberrze. Jej efektem jest realizacja najlepszych koncepcji na ożywienie ulic, dzielnic czy całych miast i poprawa warunków życia mieszkańców. Gra dowodzi, że twórcze podejście, innowacja, inicjatywa i przedsiębiorczość samych mieszkańców mogą ulepszać życie w miastach.
Projekt ma formę dwudniowych warsztatów. Jego celem jest, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik kreatywnego myślenia, wyłonienie najlepszych pomysłów na rewitalizację Śródki – dzielnicy Poznania, która leży na linii Traktu Królewsko-Cesarskiego obejmującego główne zabytki miasta. Koncepcje, które zostaną wypracowane podczas warsztatów, mają pomóc Śródce w pogodzeniu interesów mieszkańców i realizacji ambicji bycia turystyczną atrakcją Poznania. Zostaną także wykorzystane przez Urząd Miasta w przygotowaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej dzielnicy.
Wg metodologii Gry Miasto Przyszłości w warsztatach weźmie udział 25-30 osób oraz grupa obserwatorów. Uczestnicy to reprezentanci zróżnicowanych środowisk: mieszkańcy Śródki, architekci, urbaniści, artyści, socjologowie, projektanci, stowarzyszenia pozarządowe, studenci kierunków związanych z designem, przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Pro Design. Obserwatorem warsztatów może być każdy, kto jest zainteresowany nowoczesną organizacją przestrzeni miejskiej i rozwiązywaniem problemów ich mieszkańców.
Mistrz Gry przeprowadzi uczestników przez tzw. 10 kroków gry, w których ujęte zostały m.in.: problemy globalne i lokalne miejsca, perspektywy miasta (gospodarcze, społeczne, ekologiczne, kulturowe), pomysły na przyszłość, testowanie pomysłów w terenie wśród specjalistów, mieszkańców, urzędników i obserwatorów oraz prezentacja na forum ostatecznych koncepcji wypracowanych w grupach. Ostatnim krokiem, w którym biorą udział zarówno grający, jak i obserwatorzy jest ocena wszystkich wypracowanych koncepcji. Kryteria, jakie będą brane pod uwagę to m.in.: atrakcyjność, innowacja, zbieżność z wyzwaniami lokalnymi i globalnymi, związanie ze społecznością, możliwość wykonania.
Gra Miasto Przyszłości opracowana przez British Council jest narzędziem, które pozwala znajdować twórcze rozwiązania dla długoterminowych wyzwań stojących przed miastami. Ta innowacyjna metodologia została wykorzystana w Polsce po raz pierwszy w październiku 2008 r. w Łodzi, gdzie we współpracy z tamtejszym Urzędem Miasta oraz Agencją Łódź Integrated Restoration Institute opracowano program pod nazwą: „Ulica Piotrkowska – przyjazna, atrakcyjna, twórcza i bezpieczna przestrzeń publiczna.