Od 28 kwietnia do 5 maja 2009 roku potrwa 11. Przegląd Filmowy Kino Na Granicy. Przegląd to przede wszystkim filmy ale… nie tylko filmy. Oto przegląd imprez towarzyszących – wystaw i koncertów.
Wystawy
Paweł Jońca, autor plakatu 11. KINA NA GRANICY. Autorska wystawa wielokrotnie nagradzanego grafika, ilustratora i projektanta, umiejętnie korzystającego z cyfrowych technologii graficznych, właściciela studia Pejot.
Bohdan Heblík, autorska wystawa młodego czeskiego grafika i ilustratora, samouka, autora m.in. plakatów filmowych, znajdującego inspirację w komiksach i grach komputerowych. Bohdan Heblík szerzej znany jest jako Kofila www.kofila.com.
Tu było kino! Ewa Cieniak i Bartek Nowakowski od 3 lat jeżdżą po Polsce i fotografują małe, tradycyjne kina. Lub to, co z nich zostało. To unikatowy projekt, piękny i nostalgiczny. Z ich zdjęć powstały wystawa, album i strona www.tubylokino.pl.
Česká NEJ | Czeskie NAJ – wystawa przygotowana przez czeskie MSZ z okazji objęcia przez Czechy prezydentury UE. To 33 plansze ukazujące to, co dla Czech i Czechów charakterystyczne oraz czeskie wynalazki, które podbiły świat.
Koncerty
Program muzyczny podczas 11. KINA NA GRANICY organizatorzy powierzyli praskiemu krytykowi muzycznemu Petrowi Vrbie. Podczas 5 koncertów wystąpi 8 zespołów. Petr tak wyjaśnia swój wybór: Tegoroczny program stanowi barwną paletę muzycznych projektów, tych nieźle znanych i tych prawie nieznanych, a wszystkie łączy jedna reguła, którą jest oryginalne podejście do twórczości i niezapomniane brzmienie.
Contemporary Noise Sextet (PL) – formacja założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu.
Čokovoko (CZ) – kobiece duo hip-hopowe z Brna. Stroje, muzyka, porażające dowcipem teksty gwarantują niezapomniane przeżycia. Największe odkrycie czeskiej sceny muzycznej w 2008 roku.
DVA (CZ) – cyrk, kabaret, beatbox, tango, popsongs, akustyczne elektro i elektryczna akustyka. Zapętlone ludzkie głosy i akustyczne instrumenty. Liryka podana w uniwersalnym języku, folklor nieistniejących narodów. Muzyka umiejscowiona gdzieś między północą a południem, gdzie Dva znaczy 2.
MCH Band (CZ) – Mikoláš Chadima był w latach 70. członkiem legendarnej kapeli Rock and Jokes Extempore Band. Ma swój niezaprzeczalny wkład w rozwój czeskiego awangardowego rocka. W 1981 roku założył MCH Band. Twierdzi, że rock nie jest tylko formą zabawy, ale rodzajem multimedialnego dzieła artystycznego odpowiadającego odczuciom człowieka XX wieku.
MIDI LIDI (CZ) – MIDI LIDI to powstałe 3 lata temu trio eksperymentujące z muzyką elektroniczną w tanecznym wydaniu. Energetyczne dźwięki dopełniają czeskie teksty i niekiedy wizualizacje VJów.
OTK (CZ) – hipnotyzujące dźwięki OTK są wyjątkowo oryginalne. Usypiają szorstkimi, świdrującymi powtórzeniami, by za chwilę uderzyć różnorodnością i siłą. Słuchanie OTK jest jak wybranie niewłaściwego zakrętu, by znaleźć się w mrocznej krainie cieni.
Pulsarus (PL) – Pulsarus jest przede wszystkim koncepcją zespołu. Koncepcją współczesną, szaloną, oddającą charakter czasów. Nadrzędnym aspektem tego bandu jest bezkompromisowa otwartość na wszelkie możliwe przejawy muzyki. Dlatego w repertuarze są polistylistyczne aranże, nujazzowe tematy, zdekonstruowane klubowe beaty, freejazzowe improwizacje i ciężkie riffy.
Zvuková brigáda (SK) – to nowa mutacja znanego już w Cieszynie słowacko-czesko-włoskiego eksperymentalnego projektu Eduardo Borsuci in optima forma.