27 marca 2009 roku o godz. 18.30 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkrze Sztuki w Krakowie, w ramach cyklu Pre-texty, odbędzie się spotkanie z Giorgio Agamben – Stan wyjątkowy. Spotkanie poprowadzi Kacper Kutrzeba, a w dyskusji uczestniczyć będą: prof. Agata Bielik-Robson, dr Ewa Majewska, Grzegorz Jankowicz, Maria Anna Potocka.
Stan wyjątkowy Agambena powstawał w czasie tak zwanej wojny z terroryzmem, która była odpowiedzią Stanów Zjednoczonych na ataki z 11 września 2001 roku. Ten fakt historyczny ma ogromne znaczenie, ponieważ projekt Agambena został pomyślany nie tylko jako studium filozoficzne, ale także jako odpowiedź na współczesne konflikty prawno-polityczne. Według Agambena, w zachodnim systemie politycznym działają mechanizmy, które likwidują różnicę między nomos i anomos – prawem i czystą przemocą. Celem włoskiego filozofa jest zerwanie węzła łączącego prawo i przemoc. W swojej książce rysuje konceptualną, etyczną i polityczną drogę wyjścia poza stan wyjątkowy.
Giorgio Agamben (1942) – włoski filozof i jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli. Wykłada w L’Instituto Universitario di Architettura w Wenecji. Uczył na największych uczelniach amerykańskich i europejskich. Jest autorem dwudziestu książek, z których najsłynniejsza to Homo sacer. Władza suwerena i nagie życie. W 2006 roku otrzymał prestiżową nagrodę Prix Européen de l’Essai Charles Veillon. W latach 1966 i 1968 Agamben uczestniczył w seminariach Heideggera poświęconych Heraklitowi i Heglowi. Początkowo jego zainteresowania obejmowały kulturę średniowiecza, poetykę, językoznawstwo, literaturę i filologię. Bardzo szybko jednak zaczął zajmować się problematyką filozoficzną.