27 marca 2009 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Narodowe w Krakowie – Dom Józefa Mehoffera odbędzie się spotkanie W anielskim kręgu – uroczysty koncert artystów kabaretu Piwnica pod Baranami oraz prelekcję Justyny Wnuk. Wieczór zorganizowany został dla uczczenia 140. rocznicy urodzin Józefa Mehoffera. Atrakcją wieczoru będzie ponadto: pokaz prac Sebastiana L. Kudasa, sztandaru Władysława Hasiora oraz prezentacja kartonu Józefa Mehoffera, przedstawiającego klęczącego Archanioła Michała wraz z orszakiem do kaplicy Zamku w Baranowie z roku 1903.
Program spotkania:
godz. 18. 00 Wykład Justyny Wnuk Oblicza Archanioła Michała w dziełach Józefa Mehoffera
godz. 19.00 Występ artystów związanych z kabaretem Piwnica pod Baranami: Leszka Wójtowicza, Doroty Ślęzak i Tomasza Kmiecika
Piwnica pod Baranami – krakowski kabaret, działający od 1956 r. Założony m.in. przez Piotra Skrzyneckiego (właściwie przez kilkoro studentów krakowskich uczelni) w 1956 roku w piwnicach Pałacu pod Baranami pierwotnie miał być miejscem spotkań krakowskich studentów. Oficjalnie Piwnicę otwarto 26 maja 1956 r. Wśród założycieli Piwnicy był także i Bronisław Chromy i Krzysztof Penderecki. W pierwszych występach udział brali m.in. Piotr Skrzynecki, Joanna Olczak-Ronikier, Barbara Nawratowicz, Krzysztof Litwin, Tadeusz Kwinta, Mieczysław Święcicki, Mirosław Obłoński, Wiesław Dymny, Kika Lelicińska, Irena Kika Szaszkiewiczowa, Jan Güntner, Joanna Plewińska, Maria Nowotarska. Kierownikiem literackim i autorką scenografii, mózgiem i duszą Piwnicy była Janina Garycka.
W Piwnicy pod Baranami przez pewien czas występowały zespoły jazzowe Krzysztofa Komedy i Andrzeja Kurylewicza. W latach sześćdziesiątych pojawili się: Ewa Demarczyk, która wraz z kompozytorem Piwnicy Zygmuntem Koniecznym wypromowała kabaret na całą Polskę, śpiewający poeta Leszek Długosz, kompozytorzy Stanisław Radwan i Andrzej Zarycki, Krystyna Zachwatowicz. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych powstały najsłynniejsze utwory a zespół zyskał sobie opinię jednej z najlepszych grup artystycznych w kraju. Za teksty służyły dzieła o najróżniejszej tematyce i nastroju: od Pieśni nad pieśniami poprzez wywiad z Ariadną Gierek po opis rozmnażania ślimaków z dawnej encyklopedii.
Po 1976 roku z Piwnicy odeszło wielu artystów: Ewa Demarczyk, Krystyna Zachwatowicz, Mirosław Obłoński, Krzysztof Litwin, Mieczysław Święcicki. Piotr Skrzynecki przyjął na ich miejsce do kabaretu wiele nowych twarzy – m.in. Annę Szałapak, Halinę Wyrodek, Olę Maurer, Andrzeja Maja, Marka Grechutę, Jacka Wójcickiego, Grzegorza Turnaua, Tamarę Kalinowską, Ewę Wnukową, Beatę Rybotycką, Dorotę Ślęzak, Małgorzatę Górnisiewicz, Zbigniewa Raja, Kazimierza Madeja, Leszka Wójtowicza i Konrada Mastyłę. Muzykę tworzyli obok dotychczasowych kompozytorów Zbigniew Preisner i Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz Zbigniew Raj.
Okrągłe rocznice powstania kabaretu znane były z hucznych obchodów, m.in. 1966, 1972, 1976, 1986, 1996, 2006. Tradycją stały się też urodziny Piotra Skrzyneckiego, obchodzone po jego śmierci w formie urodzinowych koncertów w Teatrze im. Słowackiego. Po śmierci Piotra Skrzyneckiego w 1997 r. Piwnica została zamknięta. Rok później wznowiła działalność z częścią dawnych Piwniczan i młodymi artystami, chociaż wielu pamiętających kabaret sprzed lat zgadza się z opinią Leszka Długosza, że Pod Baranami też już dzisiaj inny czas. Obecnie koncerty prowadzi Marek Pacuła, a dyrektorem Piwnicy jest Piotr Ferster.
Muzeum Narodowe w Krakowie – Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26