W dniach od 24 do 26 kwietnia 2009 roku we Wrocławiu potrwa Mandala Performance Festival. Ten międzynarodowy festiwal sztuki performance, odbywa się we Wrocławiu od 2005. W ciągu 5 edycji Festiwalu w wydarzeniu uczestniczyło 80 artystów z 11 krajów: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Holandii, Polski, Francji, Białorusi, USA, Portugalii, Szwecji, Kanady.
Celem projektu jest wielowątkowa prezentacja performance. W programie głównym wystąpią artyści, których twórczość w istotny sposób wpłynęła na wizerunek współczesnej sztuki europejskiej. Imprezie towarzyszyć będą m. in: spotkania z artystami oraz panel dyskusyjny: Tożsamość – Płeć – Ciało w sztuce. Performance jest jedną z najbardziej dynamicznych form sztuki. Anektuje działania przynależne innym kierunkom, tworzy nowy język poprzez zasilanie go zdobyczami najnowszej sztuki: tańca non – danse, butoh, action painting, body art.
Formuła performance zakłada szczególny udział publiczności, która dzięki swojej obecności intensyfikuje skalę emocjonalnych doznań, umożliwia zbliżenie sztuki do rzeczywistości, wspomaga pozytywne zmiany. Sztuka performance znosi sztampowość oraz powtarzalność teatru i sztuk plastycznych. Ma być żywą (odpowiedź na to czy jest – leży w ocenie widzów jak i krytyków sztuki) i wciąż poszukującą sztuką, która kwestionuje skostniałe i często nieadekwatne, nieprzystające do rzeczywistości, formy komunikowania się z widzem.
Program Mandala Performance Festival 2009:
24 kwietnia o godzinie 17.00 – pokazy performance w Galerii Miejskiej
Harakiri Farmers – Beat Hotel
Barbara Bujakowska – Swan like
25 kwietnia o godzinie 16.00 – pokazy performance w Galerii Miejskiej
Hajime Fujita
Johannes Deimling
Miguel Bonneville
Dyskusja: Tożsamość – Płeć – Ciało w sztuce
Moderator dyskusji: Anna Królica ur. 1982, doktorantka w Katedrze Dramatu UJ i równocześnie magistrantka Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, współzałożycielka i redaktorka portalu www.nowytaniec.pl, zajmującego się tańcem współczesnym. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską na temat ciała i pamięci w Teatrze Śmierci Tadeusza Kantora w kontekście Tanztheater Wuppertal Piny Bausch.
O godzinie 20.00 w na Scenie Kalambur
Janusz Orlik – Live on stage
reżyseria i choreografia: Janusz Orlik
oryginalna muzyka: Matt Howden (Sieben)
konsultacja: Joanna Leśnierowska
Anita Wach – INCH 1,5
koncept, choreografia, wykonanie: Anita Wach
muzyka: collage
reżyseria światła: Sławomir Krawczyński
Premiera odbyła się w ramach Solo Projekt – Stary Browar
26 kwietnia o godzinie 16.00 – pokazy performance w Galerii Miejskiej
Angelika Fojtuch
Hajime Fujita
O godzinie 20.00 na Scenie Kalambur
Sławek Bendrat, Dominik Krawiecki, Yoshiko Kinoshita – LE MANQUE
Niezależna Manufaktura Taneczna – Premiera: Simone de Beauvoir
Sylwia Hanff – Premiera : solo butoh DROMENON
Galeria Miejska
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław
Kurator projektu: Adam Kamiński
Koordynator projektu: Anna Czajka