28 i 29 marca 2009 roku w Warszawie odbędą się uroczystości z okazji 21 urodzin Teatru 13 – drugiego najstarszego teatru amatorskiego w Warszawie. Specjalnie na tę okazje grupa przygotowała Wariacje z wierszami (PREMIERA), będzie można zobaczyć także spektakl Próby Bogusława Schaeffera, a drugiego dnia Bolero Artura Pavla Kohouta.
28 marca – Wariacje z wierszami,…oj przydałby się ktoś na przyczepkę to wiersze dla dzieci w wersji dla dorosłych. Grupa w dość frywolny sposób zinterpretowała najbardziej znane utwory Brzechwy i Tuwima, w komiczny sposób bawiąc się tekstem. Dzień później o godz. 14.00, te same wierszyki – w zmienionej scenografii i aranżacji, zaprezentowane zostaną przed widownią dziecięcą.
Tego samego wieczora widzowie obejrzą Próby Bogusława Saheffera. To sztuka doskonale wpisująca się w klimat obchodzonego dzień wcześniej Międzynarodowego Dnia Teatru, wciągająca w zabawę widzów. Na scenie zamiast spektaklu – próba do spektaklu. Aktorzy dyskutują z reżyserem, reżyser plącze się w pracy – nie można nic zacząć. Jest to komedia o aktorach, ich relacjach z reżyserem oraz pracy nad tekstem. Aktorzy pokazują kulisy pracy nad sztuką.
29 marca teatr przedstawi Bolero Artura Pavla Kohouta – sztukę, która w wykonaniu Trzynastki cieszy się taką popularnością, że podczas ostatnich inscenizacji sala BOK, mieszcząca 350 widzów, pękała w szwach. Jest to zwariowana komedia opowiadająca o splątanych ze sobą miłosną grą losach kilku damsko-męskich duetów.
Teatr 13 jest jednym z najstarszych niezawodowych zespołów teatralnych w Warszawie. Na swoim koncie ma blisko 60 premier i wiele festiwalowych nagród. Od 1988 roku przewinęło się przez jego szeregi ponad 200 aktorów, 10 scenografów, kilku muzyków. Członkowie zespołu (zarówno ci aktualni, jak i byli), wykonują najrozmaitsze profesje. Niektórzy z nich są aktorami, reżyserami, bardzo wielu dziennikarzami, prywatnymi przedsiębiorcami, naukowcami, prawnikami, psychologami. Od początku istnienia grupa charakteryzowała się ambitnym repertuarem. W początkowych latach były to sztuki zaangażowane politycznie, w latach 90. dramaturgia filozoficzno-egzystencjalna z silnie zarysowaną psychologią postaci, natomiast w ostatnich latach – teatr absurdu i dramaturgia współczesna.
Twórcą, szefem i reżyserem sceny jest niezmiennie Tomasz Służewski – dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury, absolwent wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST, podyplomowego Studium Menedżerów Kultury SGH, podyplomowego Studium Psychologii Zarządzania Personelem na wydziale Psychologii UW.
Sala widowiskowa Białołęckiego Ośrodka Kultury, 29 marca, godz. 18.00
ul. Vincenta van Gogha 1