Do 4 października 2009 roku w Kunstwerk Sammlung Alison und Pater W. Klein można oglądać pracę Agaty Michowskiej Fairy tales. Uroczyste otwarcie wystawy- czwartej już odsłony kolekcji niemieckich miłośników sztuki spod Stuttgartu – Alison i Petera W. Kleina odbyło się 13.03.2009 z udziałem Agaty Michowskiej. Praca artystki Fairy Tales znalazła się w niemieckiej kolekcji między innymi obok prac Alexa Katza, Roberta Rauchenberga, Axela Hutte i innych światowej sławy artystów. Praca Agata Michowskiej zajęła niemalże całą przestrzeń pierwszego piętra tego czterokondygnacyjnego muzeum.
Projekt Fairy Tale, składa się z realizacji przestrzennej, video oraz dźwięku. Nawiązuje do konwencji baśni osnutej wokół tradycyjnych motywów. Realizacja ma wymiar uniwersalny, przypomina, że sztuka jest rodzajem niekończącej się opowieści. Pokazuje, że można tak dalece przeniknąć do jej wnętrza, iż odczuwanie granic nie jest oczywiste.
Agata Michowska urodzona w 1964 roku w Białymstoku, mieszka i pracuje w Poznaniu. Dyplom zdobyła na Wydziale Rzeźby poznańskiej ASP. Jej twórczość charakteryzuje się zdecydowanym wydobywaniem tego, co potencjalne, i nasycaniem go nowym, właściwym dla siebie znaczeniem. Kondycja człowieka postrzegana jako przemiana duchowa i fizyczna nieodłącznie zawiera się w myśleniu o sztuce Michowskiej, które zostało wyraźnie ukształtowane przez rzeźbę. Charakterystyczna dla artystki koncentracja, pojawiła się już w pracy dyplomowej, która składała się z pajęczyny kruchych, niewielkich ceramicznych elementów ustawionych w skomplikowaną, karkołomną budowlę. To wyraźnie wskazało istotną w jej twórczości drogę poetyckiego rozumienia procesów trwania, tworzenia i ulotności relacji. W kolejnych realizacjach Michowskiej rzeźby wkraczają w naturalny pejzaż: zawłaszczają biurowce, zrujnowane fabryki, wszędzie wnosząc poezję wytworzoną poprzez znoszenie napięć oraz niezwykłą harmonię i symbiozę. W dalszych realizacjach następuje łagodne uwalnianie się od zawiązków i znaczeń miejsc. Jej przekaz zostaje w sposób pełny zawarty w realizacjach wideo, których podstawowym budulcem stają się czas i forma. Obrazowi towarzyszy dźwięk, czasami tekst.
Agata Michowska wypracowuje wysublimowany język minimalizmu. Swobodnie odwołuje się do historii i mitologii. Stosując drobne zabiegi – czasem tylko jednym słowem zawartym w tytule lub krótkim napisem na ścianie – naprowadza na trop i ukazuje możliwość odczuwania prostych relacji. Agata zaczynając pracę nad nowym projektem, zawsze pisze. Zafascynowana od początku poezją ukrytą w procesie powstawania rzeźby, rozwinęła prosty, bardzo indywidualny język. Artystka nie wchodzi w przestrzeń, ale ją przenika, budując nowe przejścia, przesmyki, granice. Otwiera komnaty pełne tajemnic, odkrywa ciche, głębokie tunele znaczeń. Nie pozwala nawet na chwilę stracić czujności. Rozciąga napięcie, subtelnie wnikając pod skórę przyzwyczajeń. Kawałek, fragment, drobina znanej rzeczy, sprawdzonego przejścia czy wiadomego zachowania buduje świat pozornie rozpoznanych relacji. Chwilę potem przenosi odbiorcę w przestrzeń snu, dziwnego surrealnego świata, gdzie wszystko może się przytrafić, w którym wszystko może się skończyć, ale też z którego wszystko bierze swój początek.
Fairy tales Agaty Michowskiej w KUNSTWERK
Sammlung Alison und Pater W. Klein
15.03.2009-4.10.2009
Siemensstrasse 40
71735 Eberdingen-Nussdorf