Do 9 maja 2009 roku w galerii kunst#stucke w Wiedniu można oglądać wystawę rzeźb Krzysztofa Sołowieja. Wystawa poświęcona twórczości Krzysztofa Sołowieja prezentująca jego rzeźby oraz rysunki ukazane na tle polskiej sztuki współczesnej. Wiedeńska wystawa promuje sztukę Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności najważniejsze zjawiska dzisiejszej sztuki polskiej.
Krzysztof Sołowiej urodzony w 1962 roku w Białymstoku, mieszka i pracuje w Poznaniu. Dyplom uzyskał w poznańskiej ASP. Twórczość artysty przywołuje w pierwszej warstwie tradycyjne rozumienie rzeźby. Jego obiekty wyróżnia wyrafinowanie estetyczne i precyzja. Atrakcyjna wizualnie forma jest jednocześnie otwarta na odniesienia symboliczne i indywidualne skojarzenia odbiorcy. W całą sferę twórczości artysty wpisany jest aspekt prowokowania, który ujawnił się już we wczesnych pracach wykonanych z materiałów nietrwałych (papier-mache, folia), imitujących klasyczną w przekazie formę i materię rzeźby. Z całą jednak siłą objawił się w misternie wykonanych rzeźbach z tradycyjnych materiałów (drewno, kamień) sugerujących łatwość odbioru zgodnie z prostym kluczem kulturowym. Jednoznacznie zakorzenione w odbiorze symbole i ikonografia zaczynają wyprowadza odbiorcę na manowce skojarzeń i złudnej pewności rozumienia wzorców. Ujawnienie braku ich spójności, błędów interpretacyjnych i zastawionych pułapek zmusza do odbycia podróży w przeszłość. Symbole i kody kulturowe przekazane przez religię, historię, baśnie, edukację, opowieści z dzieciństwa zostają rozpoznane i przywołane, aby wobec obecnej wiedzy i doświadczenia poukładać wszystko na nowo.
Prace stają się symbolami symboli. Artysta unaocznia kruchość idei. Czyni to z pieczołowitością i dbałością wykonania każdego detalu, niczym średniowieczny iluminator. Przywołuje złoto w swej idei, nie zaś materii, która je determinuje. Zwieńcza kolumny błyskiem neonu, który być może staje się wyobrażeniem praprzyczyny idei, czytanej w kontekście przeszłości sztuki. Idei nieuchronnie do niej wizualnie się odwołującej, w istocie swej mówiącej językiem stale żywych tajemnic. Teraźniejszość porusza się w świecie iluzji. Anna Nawrot
23.03.2009 – 9.05.2009
KUNST#STUCKE
Rennweg 19
1030 Wien Austria