31 marca 2009 roku o godzinie 19.00 w klubokawiarni Głośna Samotność w Poznaniu odbędzie się spotkanie wokół książki The Wealth of Networks Yochaia Benklera. Dzieło te przedstawia społeczne, ekonomiczne i prawne aspekty wzrostu znaczenia nierynkowego wytwarzania informacji, wiedzy i kultury w środowisku cyfrowym na zasadzie partnerstwa. W spotkaniu wezmą udział: Edwin Bendyk (Polityka), Jarosław Lipszyc (Wolnepodreczniki.pl). Rozmowę poprowadzą: Tomek Gęstwicki, Krystian Szadkowski.
Edwin Bendyk – znany publicysta tygodnika Polityka, w którym popularyzuje wiedzę o nowych technologiach i ich wpływie na człowieka; publikuje także w tygodniku Computerworld, ResPublica, Krytyce Politycznej oraz Przeglądzie Politycznym. Autor dwóch książek Zatruta Studnia oraz Antymatrix.
Jarosław Lipszyc – głośny aktywista Ruchu Wolnej Kultury, prezes Fundacji Nowoczesna Polska, dziennikarz i publicysta (min. Lampa, Ha!art), oraz członek zespołu Krytyki Politycznej; orędownik wartości komunitarnych w cyberprzestrzeni, baczny obserwator społecznej recepcji nowych technologii informacyjnych, oraz wyjątkowo kreatywny użytkownik Internetu (książka Mnemotechniki).
Jestdostępny przekład The Wealth of Networks Yochaia Benklera. Bogactwo sieci to w tej chwili najważniejsza analiza fenomenu pozarynkowej produkcji społecznej, czyli takich zjawisk, jak Linux, Wikipedia i innych form tworzenia produktów i usług w Sieci. O tym, jak sieciowa koordynacja służy usprawnieniu biznesu napisano już wiele. Brakuje natomiast dobrych analiz produkcji społecznej, zwanej też np. w obszarze kultury produkcją amatorską. Podział na produkcję amatorską i zawodową miał kiedyś znaczenie i wynikał choćby z fizycznego rozdziału obu sfer za sprawą dystrybucji. Amatorzy nie mieli dostępu do sieci dystrybucji. Dziś to jednak zmieniło się, Internet umożliwia dotarcie do odbiorców zarówno amatorom, jak i zawodowcom. W efekcie pozarynkowa produkcja społeczna, choć jest wyrazem aktywności czasu wolnego, oddziałuje bezpośrednio na rynek, choćby konkurując o zasób obecnie najcenniejszy: uwagę odbiorców.
Pozarynkowa produkcja społeczna jest wyrazem nowej ekonomii politycznej, bo z faktu, że społeczna praca zrzeszonych w Sieci wytwórców ma wartość o znaczeniu ekonomicznym, wynikają konsekwencje społeczne, ekonomiczne i polityczne. Tam bowiem gdzie powstaje wartość, a więc w sieciach współpracy, powstają także więzi społeczne i kapitał społeczny, który może być mobilizowany do innych działań. Ludzie, którzy potrafią wspólnie tworzyć wolne oprogramowanie potrafią także zorganizować się politycznie. Najlepszym tego dowodem była przed kilku laty kampania przeciwko dyrektywie unijnej wprowadzającej patentowanie oprogramowania.
Zaletą książki Benklera jest to właśnie, że dostrzega on złożoność konsekwencji dobrowolnej, sieciowej kooperacji i rozważa te konsekwencje w kontekście wolności, sprawiedliwości, rozwoju. Dzieło obszerne (500 stron), złożone, warto jednak zainwestować czas, bo jego lektura uzbraja w pojęcie niezbędne, by rzeczowo rozmawiać o nowych zjawiskach społecznych i ekonomicznych. Edwin Bendyk