6 kwietnia 2009 roku o godzinie 19.00 w TR w Warszawie w cyklu Wystawa w TR zaprezentowany zostanie projekt Autoportret Idealizowany, którego autorką jest Monika Grafika Zawadzki. Projekt jest częścią cyklu ZOOFIL, na który składają się znaki graficzne malowane na ścianach w miejscach ogólnodostępnych, prezentacje multimedialne oraz różnego rodzaju druki.
W prowadzonym przez Agnieszkę Tuszyńską cyklu Wystaw w TR przedstawiane są – najczęściej tworzone specjalnie dla TR – murale, instalacje wideo, pokazy zdjęć. Monika Zawadzka po raz pierwszy gościła w TR w październiku 2006 roku – namalowała wówczas mural zatytułowany Największa rozkosz to unikanie kontaktów ze społeczeństwem, będący częścią serii design zawadzka: Nadzieja 1. Rozważania ilustrowane.
Zaangażowana ideologicznie akcja miejska, w której skład wchodzą znaki graficzne malowane na ścianach w miejscach ogólnodostępnych, prezentacje multimedialne oraz różnego rodzaju druki. Celem serii jest nawiązanie dialogu ze społeczeństwem przy założeniu, że ów dialog nigdy nie stanie się porozumieniem. Z moich kalkulacji wynika, że społeczeństwo jest aspołeczne, a ja jestem ufoludem. W cyklu udostępniam materiały (często absurdalne) potrzebne odbiorcy do przeprowadzenia samodzielnej analizy pozycji jednostki oraz zależności społeczno-etycznych pomiędzy poszczególnymi istotami (człowiek – człowiek, człowiek – zwierzę, mężczyzna – kobieta). Z założenia nie zajmuję stanowiska w poruszanych kwestiach. Akceptuję determinizm jednostki. Monika Grafika Zawadzki
Monika Grafika Zawadzki jest zainteresowana problemami społecznymi i relacjami międzyludzkimi. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich na warszawskiej ASP. Od 1999 realizuje cykl Zoofil (zaangażowana ideologicznie akcja miejska). Prace jej autorstwa były pokazywane podczas wystawy indywidualnej w Centrum Sztuki Współczesnej (Kto kładzie się z psami, budzi się z pchłami, 2008) oraz w TR Warszawa (Największa rozkosz to unikanie kontaktów ze społeczeństwem, 2006). Jako projektantka współpracuje z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi w Polsce. Jest m.in. autorką projektu Filmoteka szkolna dla MKiDN, PISF i PWA. Ponadto jest dyrektorem artystycznym popowego magazynu kulturalnego K MAG. Równolegle angażuje się w projekty niezależne. Jest dyrektorem artystycznym DIK FAGAZINE. W latach 2003-2006 tworzyła ZOO (niekomercyjną galerię sztuki zlokalizowaną w bramie ewakuacyjnej Ministerstwa Kultury).
Teatr Rozmaitości w Warszawie
Warszawa, ul. Marszałkowska 8