7 kwietnia 2009 roku o godzinie 19.00 w klubie literatek i kielonków Lokator w Krakowie odbędzie się kolejna Poczytalnia – maksymalistycznie zapowiadana, profesjonalnie zanimowana. Obfitujący w inne głosy, inne myśli i podteksty wieczór pod hasłem Rozmiar ma znaczenie? Wyjawione zostanie, dlaczego – nie tylko zdaniem minimalistów – rozmiar owo znaczenie ma i dla pisarza i czytelnika.
Wystąpią i przemówią publicznie mężczyźni piszący krócej lub dłużej: Maciej Malicki (Kawałek wody, Saga ludu, Wszystko jest, takie tam [dziennik], Ostatnia) i Wojciech Chmielewski (Biały bokser, Brzytwa). Z zaproszonymi gośćmi porozmawia – nie tylko o tym, jakie rozmiar i rodzaj praktykowanych form prozatorskich ma znaczenie – Tomasz Charnas. W przerwie pokaz animacji przygotowany przez Mariusza Frukacza, współorganizatora festiwalu OFAFA i autora książki 24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji. Po spotkaniu odbędzie się krakowski after: minirecital akustyczny Graftmanna, promujący album Graftmann + 5 Songs .
Maciej Malicki (1945) – Robi w literach, a z literek rodzi mu się poezja, proza lub inne formy: głównie takie tam impresje, błyski z pogranicza stylów, gatunków i konwencji. Debiutował we wczesnych latach 70. – jako poeta i prozaik – w czasopismach. W 2002 roku Czarne wydało jego debiutancką książkę, Kawałek wody, a potem kolejne esencjonalne prozy: autobiograficzną Sagę ludu (2004), mentalnie peregrynacyjne Wszystko jest (2005) oraz takie tam [dziennik] (2006). W 2007 roku zszedł na drogę kryminału, publikując w krakowskim wydawnictwie EMG powieść Kogo nie znam. Wydał też wierszowe przekładańce: 60% słów (Biuro Literackie, 2003), rymy/prozy (Instytut Mikołowski, 2006). W kwietniu 2009 światło dzienne ujrzy jego antypowieść w przepowiadanych odcinkach: Ostatnia [sto czternaście opowiadań o tym samym] (Czarne).
Wojciech Chmielewski (1969) – prozaik, redaktor wydawniczy, recenzent książkowy. Absolwent historii i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje opowiadania, eseje i recenzje publikował u prawomyślnych bądź zwyczajnie otwartych na współczesne problemy, próby ich zrozumienia – po ludzku (m.in. w Rzeczypospolitej, Odrze i Nowych Książkach). W 2006 roku poszedł w świat książek z Białym bokserem (OW Agawa). Zbiór małych narracji otrzymał od kapituły Nagrody Mackiewicza specjalne wyróżnienie dla debiutu. Jego drugi tom opowiadań, Brzytwa (SW Czytelnik, 2008), znalazł się wśród nominowanych do Paszportu Polityki.
Klub Lokator
Kazimierz, ul. Krakowska 27, Kraków