16 kwietnia 2009 roku o godz. 17.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie z prof. Stanisławem Grodziskim W meandrach sprawiedliwości, na którym opowie o ukrytych znaczeniach grafik prezentowanych na ekspozycji, a także o ciekawych historiach, związanych z ich powstaniem. Wydarzenie towarzyszy wystawie Wina i kara. Sprawiedliwość w grafice europejskiej XVI–XIX wieku.
Stanisław Grodziski (ur. 2 stycznia 1929 w Prusach k/Krakowa) jest profesorem nauk prawnych, uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpoczęte w 1947, ukończył cztery lata później. Tytuł doktora nauk prawnych uzyskał w 1959 r., a habilitację w zakresie historii prawa w 1963. Mianowany profesorem nadzwyczajnym w 1972, po ośmiu latach uzyskał profesurę zwyczajną. Członek PEN-Clubu oraz Societe d’Histoire de Droit. Przyczynił się do reaktywowania Polskiej Akademii Umiejętności.
Spotkanie z prof. Stanisławem Grodziskim jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Biblioteką Naukową PAU i PAN w Krakowie. 120 grafik i 10 starodruków autorstwa ponad stu artystów – w tym takich mistrzów, jak Albrecht Dürer, Peter Brueghel st., Wenzel Hollar, Peter Paul Rubens, Jaques Callot, William Hogarth czy Francesco Bartolozzi – prezentuje zmieniającą się wizję pojęcia sprawiedliwości na przestrzeni czterech wieków. Oprócz samych przedstawień Sprawiedliwości i pojęć z nią związanych na wystawie w układzie tematycznym przedstawione są: postacie legendarnych i nowożytnych prawodawców, sprawowanie sądów, postacie teoretyków i urzędników; zbrodnie i wizerunki przestępców oraz przedstawienia kar i sceny miłosierdzia; przedstawienia Sądu Ostatecznego – czas nagrody dla jednych, a potępienia dla innych. Ekspozycja wzbogacona została o kilka eksponatów wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa m.in. miecz katowski i kajdany.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Ośrodek Strategii i Komunikacji
Kraków, Rynek Główny 25