14 kwietnia 2009 roku o godzinie 19.00 w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbędzie się koncert polsko- izraelski, na którym wystąpią: flecista Anatolij Kogan z Izraela i pianista Konstantin Vilensky z Polski.
Anatolij Kogan pochodzi ze sławnej muzycznej rodziny. Ojciec Anatolia, Siemion Kogan był słynnym tenorem opery Kijowskiej. W 1977 roku Anatoly ukończył konserwatorium w Kijowie a następnie, w 1981, studia podyplomowe. Jako solista Filharmonii Narodowej koncertował w wielu krajach, uczestniczył w licznych festiwalach w byłym Związku Radzieckim i zagranicą. Na swym koncie ma szereg nagrań dla radia i telewizji oraz udział w muzycznych filmach. W 1990 roku wyemigrował do Izraela, gdzie szybko zaaklimatyzował się w tamtejszym środowisku muzycznym. Wysoką ocenę krytyków otrzymał wkrótce po pierwszym występie z Jerozolimską Orkiestrą Symfoniczną.
Grał m.in. w Pałacu Prezydenckim w Jerozolimie, w Muzeum Narodowym w Tel-Avivie, Royal Festival Hall w Londynie. Oprócz występów solowych z zespołami symfonicznymi i kameralnymi prowadzi także kwartety i trio. W swoim pięknym mieście GAN-YAVNE organizuje znakomite koncerty z udziałem sławnych muzyków z całego świata. Występuje z szerokim i różnorodnym repertuarem w najbardziej prestiżowych salach Europy i Ameryki. Ostatnia płyta kompaktowa wyprodukowana w Izraelu w 2002 roku nosi tytuł Flute in love, gdzie Kogan wykonuje utwory Konstantego Wileńskiego.
Konstanty Wileński pochodzi z rodziny inteligencji kijowskiej o głębokich tradycjach muzycznych. Jego dziadek kompozytor Ilia Wileński był pierwszym dyrektorem Filharmonii w Kijowie i jednym z założycieli 3 teatrów dramatycznych. Konstanty studiował w Konserwatorium Kijowskim, które ukończył w 1974 roku z wyróżnieniem. Od 1983 roku jako profesor Konserwatorium prowadził zajęcia z harmonii, orkiestracji i improwizacji. Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Posiada unikalny talent łączenia klasycznego i jazzowego wykonawstwa.
Uprawia różne gatunki muzyki: od wokalno-symfonicznej poprzez symfoniczną, kameralną do jazzowej. Był laureatem szeregu międzynarodowych festiwali muzycznych, takich jak: Polska Klasyka (w Opolu), Festiwal Muzyki Żydowskiej (w Wielkiej Brytanii i Izraelu) – jako kompozytor, GOŁOSIJEWO 88 (Kijów,Ukraina), XI Międzynarodowy Moskiewski Festiwal, SOLO-DUO-TRIO (Kraków1989), Festiwal Bethovena (Falsterbo, Szwecja 1998) – jako pianista. Ma w swoim dorobku sześć płyt z własnymi kompozycjami.
Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18, Kraków