19 kwietnia 2009 roku o godz. 13.00 w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie odbędzie się spotkanie z cyklu Queer Cafe. Pretekstem do zorganizowania panelu jest festiwal Kultura dla Tolerancji.
Panel Homonarracje będzie interdyscyplinarną kontynuacją zeszłorocznej Homoliteratury po polsku. Tym razem z problemami definiowania i nienazywalnego – co tyczy się gejów, lesbijek, bi, trans i queer – zmierzą się zaangażowani czy wpisywani w nurt, ale wychodzący poza płeć i tworzący często poza płcią artyści, kuratorzy, dziennikarze i krytycy.
W panelu udział wezmą m.in. Lidka Krawczyk i Wojtek Kubiak – artystyczny duet, który dał się poznać ostatnio w queerowo-transowych projektach Genderqueer i Becoming. Kolejnymi gośćmi będą: Marcin Wilk – dziennikarz, genderowy krytyk i wykładowca oraz Dominika Buczak – dziennikarka i reportażystka, która wraz z Mikiem Urbaniakiem przygotowała Gejdar – cenny tom szczerych rozmów o homoseksualności z polskimi gejami.
Panel poprowadzi Tomasz Charnas, wieloletni redaktor Ha!Artu, recenzent literacki i animator. Ostatnio kręci on w Krakowie cykl Poczytalnia , regularnie angażuje się także w projekty promujące homo/literaturę.
Zaproszeni goście opowiedzą o typach, składnikach i miejscu homonarracji w sztukach wizualnych, literaturze i w mediach. Wpisane zostaną one w konteksty życiowe i artystyczne, do tych drugich wprowadzą zresztą sami autorzy – twórcy wystaw, eksploracji dziennikarskich i innych form tekstowych. Paneliści dotkną problemów (re)konstruowania tożsamości w polskiej kulturze oraz prezentacji inności seksualnej – także jako proklamowanej homonormatywności – w debacie publicznej.
Queer Cafe – to cykl spotkań mających charakter dyskusji, wykładów oraz prezentacji. Koncentruje się wokół zagadnień istotnych dla osób nieheteronormatywnych. Co roku cieszą się one wielkim zainteresowaniem i gromadzą liczną publiczność. W Queer Cafe poruszane są kwestie związane z problematyką homoseksualną, do tej pory najsilniej obecną w dyskursie akademickim. Zapraszani paneliści – przedstawiciele świata sztuki, mediów, literatury oraz aktywiści społeczni – stawiają na rozmowę. Próbują znaleźć inny język dyskusji, wyjść poza sztampowe tematy, konwencje i proste kategorie.
19 kwietnia 2009 roku godz. 13.00
Jewish Community Centre – Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie,
ul. Miodowa 24, Kraków