22 kwietnia 2009 roku w kinie Neptun w Gdańsku odbędzie się VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival. Wybrane filmy prezentowane będą w samym sercu starego miasta, w legendarnym kinie Neptun. Pokazy specjalne 26 kwietnia 2009r – kino Kameralne.
W tym roku zobaczyć będzie można 50 filmów z całego świata, w tym m.in.: Transit Dubaj (reż. Ineke Smiths – film o nowoczesności wbrew tradycji), Nick Cave: Abusing the muse (reż. Rebecca Peniston-Bird, artysta o sobie), Back to Africa (reż. Othmar Schmiderer – rytm Afryki), Gonzo: the life and work of Dr. Hunter S. Thompson (reż. Alex Gibney, laureat Oscara 2007 – film o niekonwencjonalnym, pełnym pasji życiu) Ku chwale ojczyzny (reż. Mirosław Piepka – spowiedź byłych antyterrorystów), Plain old greed (reż. Yorgos Avgeropulos – o efektach kryzysu), Strandbeesten (reż. Alexander Schlichter, film o wędrujących instalacjach).
Festiwalowi towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami i bohaterem projektu Monari – Davidem Monari. Projekt ten to film dokumentalny opowiadający o walce Kenijczyków z problemami ubóstwa, o pomocy, jakiej David Monari im udziela, zakładaniu tzw. małych przedsiębiorstw, o mikro pożyczkach. Film ściera się także z kwestią wolontariatu – kilkoro bohaterów filmu to młodzi wolontariusze z różnych państw Unii Europejskiej (tych z nich którzy już wrócili do Europy, również zaprosiliśmy do uczestnictwa w spotkaniach i dyskusjach). Przedsięwzięciem dodatkowym będzie wystawa fotograficzna relacjonująca wyprawę filmowców do Kenii. Autorami zdjęć są twórcy filmu Kasper Piasecki i Łukasz Augustyniak oraz Hania Górniak.
Jednym z najistotniejszych celów Festiwalu jest propagowanie konstruktywnych postaw życiowych, uwrażliwienie na zagadnienia związane z pracą – podkreślanie jej wartości w życiu każdego człowieka jako szczególnego dobra i przywileju. Prezentowane przez nas filmy ukazują różne jej oblicza na całym świecie i szczególne problemy z nią związane. Niektórych przekaz jest jasny – praca powinna dawać satysfakcję, motywację i stanowić pasję życia człowieka. Inne przedstawiają dramatyczne problemy ludzi w związku z wykonywanym zajęciem czy brakiem możliwości jego wykonywania, a także konsekwencje z tym związane. Dyskryminacja, łamanie prawa, przedmiotowe traktowanie człowieka w pracy – coraz częściej zagrażają rozwojowi społeczeństw, a pośrednio podważają wiarę w demokrację i ład moralny. Brak pracy czy problemy z jej wykonywaniem, nierzadko stają się przyczyną ludzkich tragedii i poważnych społecznych konfliktów.
Kino Neptun
Gdańsk, ul. Długa 57