22 kwietnia 2009 roku o godzinie 19.00 w Kawiarni Literackiej Teatru Nowego w Łodzi odbędzie się spotkanie z Bianką Rolando Biała Książka albo o potrzebie języków metafizycznych w literaturze.
Przed kilkunastoma dniami ukazał się tom poetycki Bianki Rolando Biała książka. To przeszło trzystustronicowy poemat o śmierci i zaświatach, o przejściu w nieznane. Mówi o miłosierdziu i potępieniu, odwołując się do tradycji i jednocześnie kreując całkowicie nowe literackie pejzaże, odpowiadające kondycji człowieka żyjącego w trzecim tysiącleciu. Do książki dołączony jest audiobook z nagraniem jej fragmentów czytanych przez Macieja Stuhra. Tom został wydany w serii Wyobraźnia dialogu w wydawnictwie Święty Wojciech.
Pisano, że te pieśni są chropawe, arytmiczne, pretensjonalne, a mimo to nie można się od nich oderwać. Rozpalają wyobraźnię widza niezliczonymi obrazami. Biała książka to dzieło bezkompromisowe, poemat zawierający się w ponad stu dwudziestu pieśniach. To dzieło nowatorskie konstrukcyjnie, metafizycznie i teologicznie, zaprawione doskonałym językiem i odważnymi metaforami. Biała książka rozszczepia nas na kolory i nie pozwala być już neutralnym wobec niej samej. Krytyk i literaturoznawca Piotr Śliwiński uważa, że Bianka Rolando porywa się na rzeczy niepopularne i ponoć niemożliwe, więzi uwagę czytelnika.
Bianka Rolando urodziła się w 1979 roku w Warszawie, w rodzinie polsko-włoskiej. Jest pisarką i artystką sztuk wizualnych. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych, pracuje zaś na warszawskiej ASP. Prowadzi także pracownie twórczego pisania na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureatka Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie literatury za rok 2009. Środkami jej wypowiedzi są: instalacja, rysunek, grafika, video, fotografia, poezja i proza. W swojej sztuce Rolando poszukuje języków metafizycznych, łączy ekspresję wizualną z literaturą, odnajduje dla nich wspólne światy, eksponuje problemy dotyczące niemożliwości werbalizacji, autocenzury, ale też wątki sztuki społecznie zaangażowanej. Jej pierwszą książką był zbiór opowiadań inspirowany malarstwem włoskim, Rozmówki włoskie, opublikowany w wydawnictwie SIC w 2007 roku, w którym – jak pisano – obraz przekształca się w słowo, tradycja w nowoczesność, kontemplacja w twórczość.
Kawiarnia Literacka Teatru Nowego w Łodzi
Foyer Duża Sala Więckowskiego 15