26 kwietnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się spotkanie z francuskim artystą Danielem Burenem i krytykiem sztuki Anką Ptaszkowską. Daniel Buren uznawany jest za jednego z najważniejszych artystów powojennych. Po raz pierwszy był w Polsce w 1974 roku, kiedy na zaproszenie Anki Ptaszkowskiej miał wystawę w pracowni Henryka Stażewskiego i w galerii Repassage. Po raz kolejny odwiedził pracownię Stażewskiego i Krasińskiego z okazji stulecia urodzin Stażewskiego w 1994 roku. Tym razem wizyta Daniela Burena w Polsce wiąże się z realizacją projektu Hommage a Stażewski, Cabane éclatée avec tissu blanc et noir, travail situé, 2004 w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Daniel Buren urodził się w roku 1938. Zaczął malować na początku lat 60., by w 1965 roku porzucić tradycyjne malarstwo na rzecz pionowych pasów (szerokości 8,7 cm, białe bądź kolorowe), które stały się jego znakiem rozpoznawczym. To tzw. narzędzie wizualne, tworzone z tkanin, papieru, taśmy i farby artysta umieszczał na tablicach reklamowych, klatkach schodowych, wagonach, w parkach, kawiarniach, na mostach oraz, oczywiście, w galeriach i muzeach całego świata. Choć pasy pozostały najbardziej rozpoznawalnym elementem jego twórczości, Buren w ostatnich dwudziestu latach tworzy prace o bardziej rzeźbiarskiej i architektonicznej skali i formie.
Artysta czterokrotnie uczestniczył w wystawie Documenta w Kassel, a dziesięciokrotnie w Biennale Sztuki w Wenecji, gdzie w 1986 roku nagrodzono go Złotym Lwem za najlepszy pawilon narodowy. W tym samym roku zrealizował swą pracę Les Deux Plateaux, sculpture in situ w Palais Royal w Paryżu. Był to pierwszy, z ponad osiemdziesięciu obecnie, projektów w przestrzeni publicznej. W 2002 roku miał wystawę monograficzną w Centre Pompidou, a w 2005 roku w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.
Moderatorem spotkania będzie Ana Janevski. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają publiczność na przyjęcie w Instytucie Awangardy, czyli pracowni Henryka Stażewskiego i Edwarda Krasińskiego, które odbędzie się o godzinie 20.00.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa, ul. Pańska 3
Instytut Awangardy
Warszawa, al. Solidarności 64 m. 118