15 kwietnia 2009 roku w Galerii BWA w Bielsko Białej rozpoczął się Festiwal Sztuki, który jest efektem projektu Bakcyle, czyli młodzież i artyści. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć jedenaście wystaw malarstwa, grafiki, tkaniny, rzeźby i scenografii, odbędą się spotkania autorskie i koncerty, przejazd beskidzką ciuchcią, zamienioną na czas festiwalu w Pociąg do sztuki.
Festiwalowe wystawy prezentowane są zarówno w galeriach sztuki, jak np. wystawa malarstwa nestora bielskich artystów Alfreda Biedrawy w Galerii Bielskiej BWA, jak i w tzw. galeriach latających: w Teatrze Polskim, Gminie Żydowskiej, Poczcie Głównej, Teatrze Polskim, przedszkolu, czy bramie zabytkowej kamienicy przy ul. Podcienie 13 oraz aptece na Starówce. Część wystaw potrwa dłużej niż festiwal, np. wystawa malarstwa Czesława Wieczorka związana tematycznie z Zagładą, prezentowana w siedzibie Gminy Żydowskiej.
Festiwal Sztuki wieńczy realizowany od sierpnia 2008 roku projekt Bakcyle, czyli młodzież i artyści. Został on nagrodzony w konkursie Seniorzy w akcji Towarzystwa Inicjatyw Twórczych w Warszawie i jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Autorką i animatorką projektu jest Helena Dobranowicz, historyk sztuki z Bielska-Białej. Projekt realizowany jest przez Galerię Bielską BWA we współpracy z Zespołem Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej.
Autorka projektu znalazła płaszczyznę artystycznej współpracy międzypokoleniowej: grupa 21 uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej miała okazję poznać znanych bielskich malarzy, grafików, scenografów i rzeźbiarzy z wielkim dorobkiem twórczym i – często – dużym doświadczeniem pedagogicznym, malarzy: Alfreda Biedrawę, Teresę Gołdę-Sowicką, Janusza Karbowniczka, Michała Klisia, Alexandra Andrzeja Łabińca, Czesława Wieczorka, artystkę tkaniny Halinę Gocyłę-Kocybę i rzeźbiarkę Lidię Sztwiertnię.
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11