29 kwietnia 2009 roku w Muzeum Galicja w Krakowie trwać będą obchody Światowego Dnia Tańca, ustanowionego w 1982 roku w celu przyciągnięcia uwagi na sztuki tańca. Z tej okazji odbędą się warsztaty tańca indyjskiego, prowadzone przez Zuzannę Adamkiewicz oraz pokaz tańca żydowskiego we współczesnej aranżacji. Towarzyszyć mu będzie akompaniament muzyki klezmerskiej w wykonaniu Marty Pietruszki i zespołu Jaffar.
Zuzanna Adamkiewicz – miłośnik Indii i teatrolog, instruktor Śląskiej Strefy Tańca. Tańcem Indyjskim zajmuje się od 2004 roku. Prowadzi warsztaty Bollywood. Kształci się również w zakresie tańców klasycznych. Ostatni współpracowała z reżyserem Pawłem Passinnim przy spektaklu Wszystkie rodzaje śmierci – w krakowskiej Łaźni Nowej.
Marta Pietruszka – tancerka, choreograf. Od początku swojej kariery współpracowała z krakowskim Teatrem Tańca Kontrast. Jest współzałożycielką, artystką i asystentką choreografa Eksperymentalnego Studia Tańca EST oraz założycielką teatru gestu i ruchu. Jej najważniejsze choreografie to: Cold Genius (1998), Też ja (1998), Śmierć Ofelii (1999) i Lady Makbet (2000), a także Infantka I(2000). W swojej karierze artystycznej miała okazję współpracować z takimi choreografami jak Karen Studd, James Leo Nerick oraz Linda Caldwell. Trening choreograficzny i taneczny przechodziła m.in. u Louise Kluxbull i Vincy Shick z USA, Maikki Hauru i Taro Saarinena z Finlandii. Za choreografię Śmierć Ofelii otrzymała I nagrodę w kategorii solistów na VIII Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu oraz nagrodę Polskiego Teatru Tańca z Poznania. Jest inicjatorką Sceny Tańca Współczesnego przy Staromiejskim Centrum Kultury i Młodzieży w Krakowie, która działa od marca 2003 r. w Krakowie.
Jaffar – grupa powstała w 2006 roku z inicjatywy studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół wykonuje tradycyjną muzykę klezmerską we własnych aranżacjach, wykorzystując motywy muzyki żydowskiej, bałkańskiej, galicyjskiej, flamenco, jazzu oraz oryginalne utwory w stylu klezmerskim. W skład zespołu wchodzi trzech muzyków: Robert Koźbiał (skrzypce), Paweł Dyjak (akordeon) oraz Mateusz Frankiewicz (kontrabas).
29 kwietnia 2009 roku
Żydowskie Muzeum Galicja,
ul. Dajwór 18, Kraków