14 maja 2009 o godz. 18.20 w siedzibie Instytutu Cervantesa w Warszawie odbędzie się inauguracja wystawy Korespondenci zagraniczni z hiszpańskiej wojny domowej (1936 – 1939). Zawiera ona ponad 30 oryginalnych kronik autorstwa korespondentów jak Ernest Hemingway, George Orwell, Antonie de Saint Exupery, czy John Dos Passos.
Przedstawione prace opisują wydarzenia takie jak bombardowanie Guerniki, walki w Barcelonie z maja 1937, bitwa o Teruel i wiele innych. Wśród nich jest również wywiad z gen Franco z początku sierpnia 1936 roku. Organizatorom wystawy udało się zgromadzić najlepsze prace wybitnych korespondentów zagranicznych. Wystawa została otwarta po raz pierwszy w Nowym Jorku, w 2006 roku w 70 rocznice wybuchu wojny domowej w Hiszpanii. Następnie można ją było obejrzeć w Lizbonie, Toulouse, Lyonie, Meridzie, Sztokholmie, Bordeaux, Barcelonie, Moskwie oraz Sewilli. W Madrycie inauguracja wystawy towarzyszyła otwarciu nowej siedziby Instytutu Cervantesa i zgromadziła ponad 40.000 zwiedzających. W kwietniu 2008 kroniki były wystawiane w Afryce (Casablanca, Fez, Rabat, Argel i Oran) a także w Salonikach, Atenach i Belgradzie.
Komisarzem wystawy jest Carlos Garcia Santa Cecylia, pisarz i dziennikarz a przy wystawie współpracowali Paul Preston (brytyjski historyk, znakomity znawca problematyki) oraz Ignacio Martinez de Pison (hiszpański pisarz i scenarzysta).
Zgromadzone artykuły podzielone są na 17 tematów, dzięki którym bardziej od strony dziennikarskiej niż historycznej można dowiedzieć się, przede wszystkim, o codziennym życiu i warunkach pracy korespondentów. Najważniejszym punktem, z którego dziennikarze wysyłali swoje korespondencje był budynek Telefonica (hiszpańskiej telekomunikacji). To wówczas najwyższy budynek w Madrycie z którego można było obserwować prowadzone walki w okolicach.
Instytut Cervantesa
Ul. Nowogrodzka 22, Warszawa