15 maja 2009 roku o godzinie 15.00 w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Piękno nagości. Akt w sztuce polskiej. Wystawa prezentuje dzieła polskich malarzy od końca XIX wieku, czyli od czasu kiedy w sztuce polskiej pojawił się akt samodzielny, będący przedstawieniem nagiej postaci ludzkiej opartym na studium pozującego modelu.
Autorzy prac pokazywanych na wystawie należą do klasyki polskiego malarstwa. Są to m. in.: Leon Wyczółkowski, Alfons Karpiński, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz, Vlastimil Hofman, Franciszek Żmurko, Ludomir Sleńdziński, Zbigniew Pronaszko, Leon Chwistek, Wojciech Weiss, Tymon Niesiołowski, Jerzy Nowosielski, Kazimierz Mikulski. Niektórzy z nich malowali wielokrotnie postać nagiej kobiety w różnych ujęciach, za pomocą różnorodnej formy i środków wyrazu, więc i na wystawie zaprezentowani zostali kilkoma pracami.
Gdańska wystawa jest kolejną wersją projektu Małgorzaty Laurentowicz-Granas z Muzeum Historii Miasta Łodzi. Jak napisała pomysłodawczyni, uzasadniając temat wystawy:
W dzisiejszym odhumanizowanym świecie pełnym brutalności i przemocy, może warto przywołać postać kobiety zmysłowej, tajemniczej, zmieniającej się w zależności od mody – jako antidotum na współczesny wizerunek istoty wykreowanej przez reklamę czy kolorowe czasopisma, kobiety bez osobowości i charakteru, zawsze młodej. Może warto obcować z dziełami sztuki, które mają swoją urodę i wdzięk; urodę definiowaną (wg F. Baldinucciego) jako piękno pociągające, budzące pragnienie by je oglądać i wdzięk (wg C.P. Richeleta) jako piękno dające przyjemność. Małgorzata Laurentowicz-Granas
Wystawę będzie można oglądać do 16 sierpnia 2009 roku.
Oddział Zielona Brama – Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańsk, ul. Długi Targ 24