10 maja 2009 roku w godzinach od 12.30 do 20.00 w Willi Decjusza w Krakowie odbędzie się kolejne w tym roku spotkanie z cyklu Willa – Sztuka – Świat, które poświęcone będzie kulturze, a właściwie kulturom Mali.
W programie spotkania znajdą się wykłady poświęcone historii, gospodarce oraz przemianom dokonującym się w tradycyjnych kulturach ludów zamieszkujących Republikę Mali, przede wszystkim Tuaregów – ludzi pustyni i Dogonów, fascynujących m.in. kosmogonią będącą podstawą ich wierzeń. Kolejne wystąpienia poświęcone będą malijskiej poezji, muzyce, architekturze i fotografii. Zaprezentowana zostanie twórczość uznanych fotografików – Seydou Keity i Malicka Sidibe.
Dodatkowymi atrakcjami będą: prezentacja fotografii pochodzących z prywatnych zbiorów Danuty Glondys i Pawła Świderskiego, wystawa eksponatów zgromadzonych przez prelegentów oraz udostępnionych przez Centrum Kultury i Sztuki Afrykańskiej, a także degustacja herbat i owoców afrykańskich. Spotkanie uświetni przedstawienie grupy artystycznej Tamtamitutu. Jest to – jak mówią sami artyści – połączenie muzyki, tańca i bodypaintingu oddziałujące bezpośrednio na wiele zmysłów, przenoszące widza w świat egzotycznych, odległych krain, z których powrót następuje na długo po spektaklu.
Program:
12:30 – Współczesne Mali jako spadkobierca wspaniałej przeszłości, prof. Michał Tymowski, Uniwersytet Warszawski
13:10 Tuaregowie – cykl wykładów: gospodarka, przemiany
współczesne, poezja i muzyka, dr Adam Rybiński Uniwersytet Warszawski. Otwarcie wystawy fotografii Adama i Władysława Rybińskich
16:20 Samba Ifrah Ndiaye, Kolory Sahary. Od kamienia do piasku
17:40 Malijska architektura ziemi, dr Lucjan Buchalik
18:20 Marionnettes Bamana (Bambara) – bohaterowie dziękczynnych widowisk sogo bo, Ewa Prądzyńska
19.00 Lustro zamiast obrazu, czyli fotografie Seydu Keity i Malicka Sidibe, Jacek Kukuczka
19:30 Tamtamitutu – pokaz tańca projektu
Tamtamitutu – projekt, w którym muzyczna przestrzeń, niczym w teatrze pozornie zagracona jest dźwiękami-przedmiotami. Poza treścią muzyczną, w której zasadniczą część stanowią afrykańskie rytmy, widz może podziwiać autorskie choreografie tancerzy. Tancerz jest żywym płótnem, gdzie kolor żyje bezpośrednio na ciele, tworząc unikalny kostium z barw i konturu. Niepowtarzalne malarskie wizje to ekspresyjna, ekstrawertyczna mieszanka koloru, światła, ognia i rytmu. To połączenie muzyki, tańca i bodypaintingu.
Marcin Urzędowski jest twórcą projektu Tamtamitutu. Jest także miłośnikiem kultur pierwotnych, zwłaszcza ludów Mande Afryki Zachodniej. Muzyk uprawiający muzykę perkusyjną, twórca licznych inicjatyw pro afrykańskich. Od siedmiu lat propaguje w Polsce mało znane aspekty kulturowo-historyczne afrykańskiej muzyki perkusyjnej.
1 komentarz
Grupa Tamtamitutu dziękuje za zaproszenie, profesjonalną obsługę, cudownie miłe przyjęcie, i niesamowite wrażenia!
Wszystkich, którym spodobał się nasz występ zapraszam na http://www.tamtamitutu.home.pl
Marcin Urzedowski