4 maja 2009 roku w godzinach od 8.30 do 16.00 z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego oraz 160. rocznicy śmierci wieszcza Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu organizuje jednodniową wystawę plenerową w Parku Słowackiego (między Muzeum Poczty i Telekomunikacji i Panoramą Racławicką).
Juliusz Słowacki dwukrotnie odwiedził stolice Dolnego Śląska. Po raz pierwszy zatrzymał się we Wrocławiu w 1831 roku, nocował w nieistniejącym obecnie hotelu Pod Złota Gęsią przy ulicy Ofiar Oświęcimskich. Podróżował wtedy z Warszawy do Drezna, a jego kilkudniowy postój nad Odrą wymusiło czekanie na pruski paszport, który umożliwiał dalszą drogę. W 1848 roku podróżował z Paryża do Wielkopolski, również odwiedzając Wrocław, tym razem spędził w mieście dwa miesiące zatrzymując się w mieszkaniu swojego przyjaciela przy ulicy Świdnickiej. Wtedy też po 18 latach rozłąki widział się ze swoją matką. Było to ich ostatnie spotkanie. Obie te podróże Słowacki odbył najpopularniejszym wówczas środkiem transportu – dyliżansem.
Głównym punktem wystawy będzie ustawiony w parku oryginalny dyliżans pocztowy. Prezentowany pojazd jest dyliżansem czterokonnym z końca XIX wieku, mieszczącym 9 pasażerów i 2 osoby obsługi. Ma on 260 cm wysokości, 500 cm długości i 220 cm szerokości, a jego ciężar wynosi ponad 1 tonę. Pochodzi ze stacji pocztowej w Sulechowie, na której w 1828 roku zatrzymał się Fryderyk Chopin jadący dyliżansem z Berlina do Poznania. Dyliżans brał udział w wielu prestiżowych imprezach plenerowych, jak np. 400 lecie Poczty Polskiej w 1958 roku, na której pokonał swoją najdłuższą trasę z Wrocławia przez Kraków do Warszawy.
Dyliżansowi towarzyszyć będzie wystawa planszowa, na której zaprezentowane zostaną ryciny i grafiki pokazujące różne aspekty podróży dyliżansem. Na Mapie Pocztowej Niemiec z 1826 roku będzie można prześledzić trasę podróży Juliusza Słowackiego z Warszawy do Drezna przez Wrocław.