14 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się wykład z cyklu Terra Ethnographica, który wygłosi Agata Bielik-Robson, Myśl postsekularna – próba analizy. Wykład będzie dotyczył podstawowego wątku myśli postsekularnej, czyli relacji Aten i Jerozolimy w kontekście współczesności.
Do tej pory to zwykle filozofia indagowała religię, każąc się jej określać wedle filozoficznych kryteriów. Ateny domagały się od Jerozolimy, by ta zdefiniowała swą metafizykę Boga i nadała epistemologiczny status kategorii objawienia. Tymczasem, być może, nastał czas, by relację tę odwrócić i zaproponować filozofii, by ta przejrzała się w zwierciadle motywacji religijnych. Wówczas okaże się, że żaden język filozoficzny nie jest wolny od pewnych gorących, głęboko wartościujących założeń natury ostatecznej, które formują jego niejawne teologiczne tło, czyli właśnie – kryptoteologię. Parafrazując znaną tezę Marksa, można by powiedzieć, że filozofia w istocie nigdy nie zadowalała się samą interpretacją świata, ale od zawsze go zmieniała, wpisując w tę pozornie neutralną wykładnię swoją akceptację bądź sprzeciw wobec zastanego stanu rzeczy.
Celem wykładu będzie ujawnienie elementarnych schematów, w których myślący podmiot nie tylko opisuje byt, lecz zajmuje wobec niego określoną postawę: afirmatywną bądź negatywną – jednoznacznie bądź warunkowo. Przedmiotem analizy będą więc takie pojęcia jak mit, religia, oraz gnoza, w których te elementarne akty afirmacji i negacji wyłaniają się w pewnych trwałych kombinacjach, obecnych w ludzkim myśleniu po dziś dzień.
Terra Ethnographica to cykl wykładów z zakresu etnografii i antropologii, prowadzonych nie tylko przez antropologów, ale również przedstawicieli innych dyscyplin: literaturoznawców, socjologów czy filozofów, wykorzystujących w swojej pracy naukowej antropologiczne narzędzia analizy i interpretacji. Cykl wykładów, odwołujący się do wielu różnych dyscyplin i przestrzeni działalności kulturowej, stanowi ilustrację interdyscyplinarnego charakteru antropologicznego sposobu opisywania świata, a także dyskutowanej obecnie antropologizacji innych nauk, w tym stosowanych metod badawczych.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1