20 maja 2009 roku rozpoczną się XVI Krakowskie Spotkania z Muzyką Cerkiewną. Wykonawcy to zespoły o światowej renomie i sławie, laureaci licznych festiwali, koncertujący w Europie i na całym świecie, ale także małe chóry parafialne, zachwycające publiczność autentyzmem wykonań. Krakowskie spotkania odbywają się w najpiękniejszych świątyniach miasta.
Wśród wykonawców tegorocznych Spotkań są laureaci Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, tacy, jak Chór Kameralny Cappella Musicae Antiquae Orientalis czy Kairos.
Cappella Musicae Antiquae Orientalis powstała w 1984 roku z inicjatywy prof. dr Leona Zaborowskiego z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Skupiając przedstawicieli różnych środowisk i pokoleń zespół specjalizuje się w muzyce cerkiewnej mistrzów rosyjskich XVIII-XX wieku (D. Bortnianski, M. Bieriezowski, A. Archangielski, M. Ippolitow-Iwanow, P. Czajkowski, S. Rachmaninow, P. Czesnokow). Chór jest wielokrotnym zdobywcą nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych. Znaczącym wydarzeniem w historii Cappelli była współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi przy realizacji opery Musorgskiego Borys Godunow (1987). Od 2004 roku Cappella jest współorganizatorem festiwalu Dni Muzyki Cerkiewnej w Rydzynie.
Kairos to jedyny w Polsce męski zespół wokalny, który w swoim repertuarze jednocześnie prezentuje śpiewy cerkiewne oraz fragmenty liturgii ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej. Kairos był gościem licznych festiwali i konkursów. Zespół brał udział w nagraniach muzyki do filmu Wiedźmin (autorstwa ś.p. Grzegorza Ciechowskiego), piosenki Fiolki Najdenowicz promującej film Quo vadis i teledysku do piosenki Michała Bajora Co ma przeminąć to przeminie. W 1997 roku na Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Marktoberdorf (Niemcy) zespół zdobył Certyfikat Klasy Międzynarodowej, z oceną bardzo dobrą.
XVI Krakowskie Spotkania z Muzyką Cerkiewną potrwają do 24 maja.