12 maja mija pierwsza rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. Z tej okazji na warszawskich Powązkach o godz. 17.00 organizowane są uroczystości upamiętniającej tę Osobę. Patronat nad uroczystościami objęło Muzeum Historii Polski.
W południe, w Domu Spotkań z Historią odbędą się warsztaty dla dzieci ze szkół imienia Sendlerowej. W warsztatach tych weźmie udział m.in. prof. Michał Głowiński (ocalony przez Sendlerową), oraz Panie 90. letnie Jadwiga Gawrych i Janina Rożecka, odznaczone Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
Irena Sendlerowa – katolicka pielęgniarka stała się symbolem ratowania Żydów w czasie zagłady. Nie tylko ratowała życie, ale i tożsamość – przechowała w szklanych słoikach 2500 nazwisk uratowanych dzieci. Działała wraz z wielu innymi ludźmi dobrej woli w podziemnych strukturach polskiego państwa. Aresztowana milczała, mimo że niemieccy naziści poddali ją okrutnym torturom. Irena Sendlerowa (1910 – 2008) to jedna z ośmiu tysięcy sprawiedliwych wśród narodów, którzy ratowali żydowskich obywateli Polski w czasie drugiej wojny oświatowej.
Muzeum Historii Polski w Warszawie