15 maja 2009 roku o godzinie 19.00 w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędzie się wiosenna edycja Future Shorts Festiwal. Po kilkumiesięcznym oczekiwaniu, festiwal odbędzie się po raz kolejny w Krakowie – już w nowej formule. Wszystkie zaprezentowane filmy będą brały udział w konkursie, którego wyniki poznamy pod koniec roku, po zakończeniu wszystkich festiwalowych pokazów. Program został wybrany we współpracy z BAFTA – Brytyjską Akademią Sztuki Filmowej.
W pierwszej odsłonie Festiwalu FS zobaczymy film Please Say Something – zdobywcę Złotego Niedźwiedzia w kategorii filmu krótkometrażowego na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Animowana fabuła, przedstawia kłopotliwą relację pomiędzy zapracowaną myszą – z zawodu pisarzem, a jego partnerką, nadwrażliwą, chodzącą własnymi drogami kotką. Połączenie niepokojącego nastroju zawieszenia w czasie, między przeszłością a przyszłością, w zestawieniu z wysmakowaną komputerową techniką animacji, daje intrygujący, nieoczekiwany efekt.
Oprócz tego zobaczyć będzie można Film Noir zrealizowany przez Osberta Parkera, zgodnie z tytułem opowiadający ciemną, ciężką historię pewnej miłości i towarzyszącemu jej psychologicznego napięcia. Wśród projekcji znajdzie się także miejsce dla produkcji sygnowanej przez wizjonera kina Michela Gondry.
Program Future Shorts Festiwal w Kinie Pod Baranami:
C’est plutot genre Johnny Walker, reż. Olivier Babinet, Francja 2008, 26′. Wyrzucony z domu przez dziewczynę, Etienne odwiedza swojego kumpla Bipa. Czeka ich pamiętna noc z tajemniczą kapsułką kupioną przez internet. Etienne bowiem niespodziewanie zostaje uwięziony w pętli czasowej. Olivier Babinet to filmowy samouk, który zaczynał od kręcenia prymitywnych teledysków dla swojego zespołu punkowego jeszcze kiedy był nastolatkiem. Od tego czasu zajmuje się tworzeniem wideoklipów, pilotów do seriali TV oraz reklam. Za ten film zdobył specjalną nagrodę jury na festiwalu w Clermont – Ferrand w 2009 r.
Please say something, reż. David O’Reilly, Niemcy 2009, 10′. To rozgrywająca się w dalekiej przyszłości animowana historia o miłości i domowej przemocy. Skomplikowany związek między kotem i myszą, opowiedziany w dwudziestu trzech 25-sekundowych epizodach. David O’Reilly to urodzony w Irlandii i mieszkający w Berlinie twórca animacji, znany z charakterystycznego, surowego stylu. Oprócz krótkometrażówek jest także twórcą internetowych hitów, m.in. aplikacji do iPhone’a – iHologram. Please Say Something nagrodzono Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Berlinale 2009.
Sugar water, reż. Michel Gondry,1996, 4′. Michel Gondry zabawia się z upływem czasu i dzieli ekran, tworząc swoisty wizualny palindrom w tym klasycznym wideoklipie dla Cibo Matto. Gondry to twórca kultowych teledysków (m.in. dla Björk, White Stripes, Chemical Brothers, Daft Punk) oraz uznany reżyser filmowy (Zakochany bez pamięci, Jak we śnie).
Film Noir, reż. Osbert Parker, Wielka Brytania 2005, 4′. Osbert Parker tworzy w stylistyce mieszania rozmaitych mediów – łączy żywą akcję z techniką found footage i fotograficznymi wycinkami. Noir to mroczny romans, pełna psychologicznego napięcia historia rozegrana w dotychczas nieoglądanym kinowym świecie. Parker jest autorem licznych reklam, m.in. dla Coca-Coli, MTV, Nike’a i Budweisera. Film Noir był nominowany do nagrody BAFTA i Złotej Palmy w Cannes.
Menged, reż. Daniel Taye Workou, Francja 2006, 20′. Dużo może wydarzyć się po drodze na targ na etiopskiej wsi. Ojciec i syn podążają początkowo za radą dobrych ludzi, ale potem odzyskują zdrowy rozsądek. To kino drogi łączące baśń z rzeczywistością, symbolizm z naturalizmem. Historia oparta na starej etiopskiej przypowieści. Daniel Taye Workou urodził się w Berlinie, ale kręci filmy w Etopii, kraju swoich przodków. Menged zdobył Kryształowego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 2007 r.
Cattle cal, reż. Mike Maryniuk& Matthew Rankin, Kanada 2008, 4′. To zawrotnie szybka animacja – dokument z aukcji bydła, wykorzystująca szereg klasycznych, analogowych technik. Elektryzująco abstrakcyjny kalejdoskop absurdalnych obrazów z rolą Tima Rotha. Najlepsza eksperymentalna krótkometrażówka na festiwalu SXSW 2009.
Heavy Metal Drummer, reż. Toby MacDonald & Luke Morris, Wielka Brytania 2005, 7′. Pean na cześć muzyki rockowej w arabskim świecie. Marokański nastolatek musi godzić swoją miłość do muzyki heavy- metalowej z obowiązkami rodzinnymi. Niestety, jest on jedynym fanem metalu w swoim mieście; jego fascynacji nie podzielają nawet koledzy z zespołu, w którym grywa na weselach. Toby MacDonald jest autorem festiwalowego przeboju – pastiszującej filmy Godarda krótkometrażówki Je t’aime John Wayne. Film nominowany do nagrody BAFTA.
15 maja 2009 roku
Kino Pod Baranami
Kraków