15 maja 2009 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie zostanie otwarta wystawa zatytułowana Zofia Stryjeńska 1891-1976. Jest to pierwsza powojenna wystawa monograficzna najsłynniejszej polskiej artystki dwudziestolecia międzywojennego. Ważnym aspektem wystawy jest ukazanie po raz pierwszy nieznanych prac ze zbiorów rodziny artystki.
Zofia Stryjeńska należała do najbarwniejszych postaci życia artystycznego międzywojennej Polski. Jego centrum była Warszawa, gdzie artystka zamieszkała na stałe w połowie lat 20. Wówczas to – uczestnicząc aktywnie w życiu plastycznym, literackim i teatralnym stolicy – stała się symbolem pewnej epoki, trafiając przede wszystkim w gusta inteligencji. Zofia Stryjeńska była artystką niezwykle wszechstronną: projektowała gobeliny, dekorowała okręty pasażerskie Batory i Piłsudski; winiarnię Fukiera i cukiernię Wedla w Warszawie, projektowała wzory dekoracyjne dla Fabryki Porcelany w Ćmielowie, jak również plakaty i pocztówki, druki reklamowe i zabawki, działała na polu scenografii.
Wszystkie dziedziny twórczości Stryjeńskiej zostaną ukazane na wystawie, która w związku z tym stanowić będzie bogatą prezentację stylu lat 20. i 30., od malarstwa i grafiki po dekorację wnętrz, projekty kostiumów, kilimów i tkanin – wypożyczonych z bardzo wielu instytucji publicznych i kolekcji prywatnych. Wystawę uzupełniają prace nieznane do tej pory: są to zarówno zabawne rysunki małej Zosi, jak też prace z lat 40., kameralne portrety rodzinne, a także próby wyjścia poza malarstwo w podjętych po wojnie staraniach odnalezienia systemu harmonii dźwięków i kolorów.
Wystawę można oglądać do 12 lipca 2009 roku. Komisarzem wystawy jest Katarzyna Nowakowska-Sito.
Muzeum Narodowe
Warszawa, Al. Jerozolimskie 3
2 komentarzy
Zdziwiona jestem informacją, że jest to pierwsza po wojnie wystawa monograficzna Zofii Stryjeńskiej. Przepraszam, a co oglądaliśmy w Krakowie od października 2008 do stycznia 2009? Pierwsza wystawa monograficzna Stryjeńskiej powstała w Krakowie, była efektem wieloletniej pracy jej kuratora, Światosława Lenartowicza, kustosza MNK. Pamiątką po niej jest wspaniały katalog. Wystawa warszawska jest zapewne kolejnym etapem wystawy krakowskiej. I bardzo dobrze. Ale dlaczego nic o tym nie wspomniano?
Anna Baranowa
Dobry Wieczor
Szukam kogos kto umialby ocenic obrazy ,ktore mam naszej Zofii Stryjenskiej,,,prosze uprzejmie o kontaky ze mna ,pozdrawiam i dziekuje za kazda probe skontaktowania sie ze mna ,mieszkam w Elblagu tu raczej ciezko o konesrerow sztuki lub poprostu ja ich nie znam,,,