16 maja 2009 roku o godzinie 11.00 w warszawskim Kino.Lab CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się kolejna odsłona projektu Kinoterapia. Spotkania między kadrami. Obejrzeć będzie można m.in. film Wernera Herzoga, Spotkania na krańcach świata. Po filmie odbędzie się dyskusja wraz z zaproszonymi gośćmi.
Spotkania na krańcach świata to dokument o zawodowych marzycielach, miasteczku ekscentryków na biegunie i wolności odnajdywanej na marginesach map. Werner Herzog wyruszył z ekipą filmową na Antarktydę, gdzie nakręcił dokument ukazujący jej niezwykłe krajobrazy. Antarktyda w filmie Herzoga znajduje nowy wymiar i znaczenie – jest magnesem dla plejady gwiazd nauki, którym znudziła się postindustrialna cywilizacja codzienności. Naukowcy pracują tu dla ludzkości, która wkrótce… ma opuścić Ziemię. Reżyser stawia pytania o to, kim są, jakie są ich marzenia. Jego bohaterowie są dość ekscentryczni, a elektryczne gitary na dachu stacji naukowej oddalonej o dziesiątki kilometrów od głównego miasteczka, to tylko jeden z wielu przykładów ich indywidualizmu.
Hydraulik, wywodzący się z królewskiej rodziny Azteków czy filozof pracujący jako operator koparki, to inny przykład elitarności tego miejsca. Swoboda, z jaką o swojej pracy i jej wyjątkowym charakterze opowiadają, fascynuje i odzwierciedla ich wewnętrzną wolność. Herzog pokazuje materiały archiwalne, nadając drugi wymiar oglądanej teraźniejszości. Sposób przedstawiania przyrody Bieguna Południowego i łączenie go ze specyficzną ścieżką dźwiękową dają poczucie zbliżania się do tajemnicy. I choć na początku filmu dowiadujemy się, że nie będzie to kolejny film o pingwinach, to jednak pewien zagubiony pingwin odciśnie na tym filmie piętno.
W dyskusji po filmie udział wezmą: Tanna Jakubowicz-Mount (psychoterapeutka, założycielka i prezeska Polskiego Forum Transpersonalnego), Anna Orłowskaj (podróżniczka, dokumentalistka) oraz Bartłomiej Kozłowski (psycholog, psychoterapeuta). Po filmie i panelu dyskusyjnym, dla chętnych widzów odbędzie się warsztat Zawodowi marzyciele. Prowadzony będzie przez terapeutkę Annę Twardowską, która używać będzie metody psychologii procesu stworzoną przez Arnolda Mindella. Podczas zajęć wykorzystane będą techniki pracy z ciałem i ruchem, odgrywanie ról, praca ze snami i mitami oraz koncepcja earth based psychology. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona.
16 maja (sobota) o godz. 11.00
Kino.Lab., CSW Zamek Ujazdowski
Warszawa