18 i 19 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w Centrum Kultury w Lublinie performances przedstawią artyści z Singapuru: Chu Yia Chia, Amanda Heng, Jason Lim oraz Wen Lee. Są oni kluczowymi postaciami sztuki akcji w południowo-wschodniej Azji. Prezentacjom będą towarzyszyć rozmowy o sztuce performance w Singapurze i regionie.
Sztuka performance w Singapurze rozwija się od kilku lat niezwykle żywiołowo, łącząc pierwiastek lokalny z fermentem przemian w sztuce światowej. Główną rolę w upowszechnianiu i rozwoju sztuki najnowszej odegrały takie organizacje jak Substation, The Artist Village i międzynarodowy festiwal sztuki performance The Future of Imagination, którego dyrektorami artystycznymi byli w zeszłym roku Wen Lee i Jason Lim.
Amanda Heng pracuje w obszarze rozmaitych mediów, między innymi performance i instalacji. Brała udział w powołaniu The Artist Village, współpracowała z Substation – pierwszym niezależnym centrum sztuki współczesnej w Singapurze. W swojej artystycznej praktyce bada charakterystyczne dla Singapuru ścieranie się wartości świata wschodu i zachodu, poszukując źródeł tego konfliktu. Interesuje ją tożsamość wraz z jej płciowymi, społecznymi i kulturowymi komponentami oraz możliwość jej kształtowania.
Jason Lim w praktyce artystycznej posługuje się ceramiką, rzeźbą, performance. Na polu ceramiki określany jest jako indywidualista; radykalnie przesunął założenia dotyczące ceramiki jako dyscypliny, otwierając jej potencjał jako medium w instalacji i performance. Reprezentował Singapur na Biennale w Wenecji w 2007 roku.
Wen Lee jest artystą badającym tożsamość jednostki w kontekście społecznym, którą warunkują ideologie i systemy wartości. W cyklu performances Yellow Man podkreślał etniczne korzenie obywatela Singapuru. Jest członkiem kolektywu The Artist Village i międzynarodowej grupy artystów performance Black Market International.
Chia Chu Yia zajmuje się malarstwem, instalacją i performance. Interesuje ją modelowanie tożsamości w zależności od środowiska życia. Często używa do swoich akcji naturalnych materiałów, które mają podkreślać sens konkretnych miejsc i kierunków oraz luster, służących jako metafora odkrywania i odbicia własnego wnętrza. Prezentowała swoje prace w Malezji, Chinach, Peru, Australii, USA i Indonezji.
Centrum Kultury w Lublinie – Sala Czarna
Lublin, ul. Peowiaków 12