28 maja 2009 roku o godzinie 12.00 w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim odbędzie się otwarcie galerii fotografii. Jest ona zwieńczeniem wysiłków w poszukiwaniu zachowanej ikonografii Pałacu w Otwocku Wielkim. Prezentowane będą fotogramy budynku i jego wnętrz od 1900 do 1950 roku, okresu najbardziej trudnego dla historii Pałacu.
Dzięki współpracy z fotekami warszawskimi udało się zgromadzić około 50 fotografii znanych warszawskich fotografików, m.in. Aleksandra Janowskiego (założyciela Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego) czy Jana Bułhaka (założyciela Polskiego Towarzystwa Fotograficznego) i Czesława Olszewskiego. Ekspozycja ta ukazuje stan w jakim Pałac znajdował się w tym czasie, a także jego popularność wśród warszawiakowi. Po wernisażu odbędzie się zwiedzanie Pałacu.
Pozostający w ruinie od połowy XIX wieku Pałac w Otwocku Wielkim, dawna siedziba znamienitej warszawskiej rodziny Bielińskich, był od początku XIX wieku romantycznym celem wycieczek i świetnym obiektem fotograficznym. Do tych ruin w ostatnich latach szczególnie często wyprawiały się wycieczki młodzieży. Wśród zdjęć widnieją same znane nazwiska warszawskich fotografików: Czesław Olszewski – wybitny fotografik i pisarz warszawski, Henryk Poddębski – fotograf warszawski od 1911 roku związany z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym, Jan Brunon Bułhak – nestor polskiej fotografii, Założyciel Fotoklubu Wileńskiego, a także współzałożyciel Fotoklubu Polskiego czy Juliusz Kłos – polski architekt, historyk architektury, fotograf. Większość prac stanowi przede wszystkim dokumentację stanu zachowania ruin pałacu: murów, stiuków, otaczającego parku i zdewastowanych wnętrz. Część jednak to zdjęcia artystyczne na kanwie fragmentu pałacu prezentujące romantyczną opowieść.
Wernisaż wystawy: 28 maja 2009 roku o godzinie 12.00
Muzeum Wnętrz
Otwock Wielki