Do 12 czerwca 2009 roku w Galerii Schody w Warszawie zwiedzać można wystawę prac grupy artystycznej Artyści zaściankowi, Zaścianek jest każdym. Twórczość Artystów Zaściankowych wyraża zainteresowanie z pozoru banalną polską codziennością, przejściowością wynikającą z ewolucji czy raczej ze zderzenia dwóch systemów. Jest dążeniem do uchwycenia jej ulotnego nastroju.
To swoisty pomnik stawiany temu, co obecnie jest, w myśl tytułu ich manifestu: ku pamięci tego, co jeszcze nie odeszło. Obrazy, zdjęcia, wideo i inne formy nie są jednak pozbawione elementu nostalgii za przeszłością i wspomnieniami z dzieciństwa autorów. Przez lokalność do uniwersalizmu zaściankowi snują opowieść na temat uniwersalnej kondycji ludzkiej.
Grupę Artyści zaściankowi założyli Bartosz Milewski i Karol Wilk, wówczas, w czerwcu 2007 roku, studenci wydziału malarstwa krakowskiej ASP. Od początku wspomagała ich też Agata Grzegorczyk Milewska, a skład grupy ulegał zmianom. We wrześniu tegoż roku miała miejsce ich pierwsza wystawa w krakowskiej galerii Lamelli zatytułowana za manifestem Ku pamięci tego, co jeszcze nie odeszło. W listopadzie powtórzona we wrocławskim OPT przedstawiała obrazy. W lutym następnego roku w Muzeum UMCS w Lublinie dołączyli zdjęcia i krótką formę wideo. W marcu 2009 wystawa Nie od razu Kraków z obrazami, zdjęciami, plakatami, wideo i bogatą dokumentacją działań została przedstawiona w krakowskiej Lamelli.
Bartosz Milewski ukończył Cornish College of The Arts w Seattle, USA, na kierunkach malarstwo i wideo oraz krakowską Akademię Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka, 2008). Ma na swoim koncie wystawy indywidualne, m.in.: Malarstwo, Z życia miast, wystawę z okazji 60-lecia szkoły muzycznej nr 1 w Krakowie, wystawy zbiorowe, m. in.: Ku pamięci tego, co jeszcze nie odeszło, Nie od razu Kraków, Wizyta w kraju ojczystym, Alternatywa, wystawę pokonkursową Triennale Malarstwa dla Młodych Malarzy, Wilanów. Jest współtwórcą grupy Artyści Zaściankowi. Film fabularny artysty Oceany miał swoją światową premierę na festiwalu w Denver w 2002 roku.
Agata Grzegorczyk-Milewska jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego na wydziale historii sztuki oraz Studium Reklamy na kierunku fotografia. Zajmuje się fotografią, przede wszystkim portretową, a także grafiką użytkową w ramach własnej firmy. Bierze udział w działaniach i wystawach grupy Artyści Zaściankowi. Mieszka we Wrocławiu.
Karol A. Wilk jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym oraz ASP w Krakowie. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych, m. in.: Wystawa poplenerowa Sandomierz 1999, wystawę pokonkursowa Autograf, Nie od razu Kraków, Ku pamięci tego, co jeszcze nie odeszło, wystawę pokonkursową 3 Triennale Malarstwa, Przeciwwaga – wystawa studentów i wykładowców z KSP Kazimierz Dolny. Uczestnik plenerów malarskich w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem akrylowym i olejnym, plastyką reklamową, fotografuje, rzeźbi. Mieszka w Chełmie.
Do 12 czerwca 2009 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa
1 komentarz
genialny wernisaż. Byłem, widziałem.