12 czerwca 2009 roku o godzinie 18.30 w Galerii Szewska 36 we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Bartka Jarmolińskiego – POProgram. Wystawa potrwa do 20 czerwca 2009 roku. Bartek Jarmoliński w POProgramie zmierza się z potrzebą bycia dostrzeżonym, a zarazem utraty anonimowości na rzecz przeistoczenia się w ikonę popkultury lub kolejne dzieło sztuki.
Jarmoliński pokazuje, że bycie ikoną w czasach plotkarskich tabloidów tożsame jest z utratą praw do swojego wizerunku, osoby, swoich myśli i przyzwoleniem na manipulację.
W naszej świadomości tkwi potrzeba blichtru, sławy, pieniędzy i uwielbienia. Potrzeba bycia docenionym i odnalezienia siebie w oczach pełnych miłości fanów, ewentualnie przechodniów na ulicy. Dlatego się przebieramy i szukamy poklasku robiąc z siebie pośmiewisko w TV, na ulicy, w klubie. Udając gwiazdy i pragnąc odrobiny talentu/ Bartek Jarmoliński
Czy mimo wszystko kryją się za tym jakieś wartości? Czy też może wszyscy śnimy wspólny sen, mając nadzieję, że obieramy właściwy kierunek dla naszych marzeń i naszego życia? Licząc na to, że nie okaże się iż poza pustką, w obietnicach życia w blasku i sławie złożonych przez popowe ikony, nie ma nic. Podobnie jak na pracach Jarmolińskiego, gdzie poza pustym, zmęczonym wzrokiem i ciałem opatrzonym religijnymi emblematami, gwiazdy nie są w stanie zaoferować odbiorcy nic więcej. W zbiorowej świadomości zostały odcięte od sztuki jakiś czas temu, łatwiej jest powiązać Picassa z marką samochodu, niż konkretnym obrazem. Artyści, których wizerunki zostały wybrane i przekształcone w POProgramie, to Ci, dla których sława i popkultura okazały się twórcą i katem w jednym. Czy więc powinniśmy uznać ich za świętych męczenników popu?
Bartek Jarmoliński oprócz prezentowanych wizerunków popowych idoli otoczonych nimbem świętości przeniesionej wprost z rodzimych dewocjonaliów, na oczach widzów sam próbuje stać się gwiazdą. Śpiewając przeboje Georga Michaela, obnażając brak wokalnego talentu, próbuje uzyskać obiecane przez Warhola swoje 15 minut sławy. Przeistacza się w uczestnika kolejnego talent show, nawiązując do kultury masowej produkowanej m.in. przez telewizję.
5 czerwca 2009 roku o godzinie 18.30
Galeria Szewska 36
Instytut Historii Sztuki UWr
Wrocław