10 czerwca 2009 roku o godzinie 19.30 w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku odbędzie się dyskusja z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego, założyciela i prezesa Fundacji Pogranicze w Sejnach. Tematem dyskusji będzie Młodzież: Przyszłość. Jest to część III trzydniowego sympozjum Islam w Europie. Zniewaga i stany podziału. Odbywa się ono w ramach Muslim Voices: Arts and Ideas Festival – w The New York Public Library, który trwa od 9 do 11 czerwca 2009 roku.
Pozostali uczestnicy dyskusji to: Zijah Gafić (fotograf, Bośnia-Hercegowina), Farid Hafez (założyciel Austrian Muslim Youth, Austria), Nebojśa Serić Shoba (artysta, Bośnia-Hercegowina), Nanna Westh (filmowiec, Dania). Dyskusję moderować będzie Moustafa Bayoumi (profesor City University of New York). Będzie ona poświęcona temu jak młodzi ludzie, obywatele Zachodu w pełni świadomie utrzymujący swą tożsamość muzułmańską, podchodzą do trudnych problemów społecznych i kwestionują stare wzorce kulturowe. Dyskutowana będzie rola, jaką młodzież może odegrać w budowaniu lepszej, społecznie spójnej przyszłości.
W sympozjum Islam w Europie udział wezmą wybitni specjaliści z Europy, USA i innych kontynentów, na których obecna jest kultura muzułmańska, reprezentujący różne dyscypliny. Przedstawią specyfikę integracji społeczności muzułmańskich w społeczeństwie europejskim w swoich krajach, poruszając tematykę ważną dla obywateli wielokulturowego, coraz bardziej globalnego świata. Obok Czyżewskiego, który z Fundacją Pogranicze zaangażował się w dialog po wojnie w Bośni i w wielu krajach muzułmańskich Azji, w sympozjum wezmą m.in. udział Jej Wysokość Królowa Noor z Jordanu, Imam Abdulżalil Sażid – prezes Rady Muzułmańskiej ds. Harmonii Religijnej i Rasowej w Wielkiej Brytanii, politolog Benjamin Barber, wybitny pisarz francuski Tahar Ben Jelloun, autor książki Dżihad kontra McŚwiat i Moustafa Bayoumi, autor Jak to jest być problemem: doświadczenia młodych Arabów w Ameryce. Uczestnicy będą zastanawiać się jak różne narody europejskie i ich diaspory muzułmańskie rozwiązują lokalne problemy, a także przyjrzą się dyskusji na poziomie europejskim. Program daje możliwość wniesienia do tego dialogu głosów amerykańskich i ma na celu identyfikację obszarów międzykulturowego zrozumienia i współpracy.
Krzysztof Czyżewski jest założycielem i prezesem Fundacji Pogranicze w Sejnach, aktywistą społecznym, animatorem kultury, poetą, eseistą i wydawcą. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 1977 roku współtworzył Stowarzyszenie Teatralne Gardzienice w Lublinie, w którym pracował jako aktor i instruktor do 1983 roku. Wraz z nim odbył szereg podróży po świecie do miejsc gdzie zachowała się żywa kultura tradycyjna – w poszukiwaniu materiałów etnograficznych.
Po latach spędzonych w reżimie komunistycznym reżyser i aktor teatru alternatywnego zainteresowany tradycjami kultury polskiej (…), po 1989 r. przeszedł kryzys: nagle nie było już państwa komunistycznego, wobec którego można było być w opozycji. Z dnia na dzień znikło podziemie, mówi. W ciągu jednej nocy słowo ‘alternatywny’ straciło znaczenie. Alternatywny w stosunku do czego? Nagle trzeba było wziąć za coś odpowiedzialność – Ian Fisher, The New York Times
Czyżewski podróżował po całym świecie promując swoją niezwykle skuteczną metodę budowania mostów pomiędzy kulturami i harmonii w złożonych etnicznie społecznościach. Oparta na jego doświadczeniach z pracy teatralnej, włącza całą społeczność, zwłaszcza młodzież. Jej celem jest nauczyć ich bycia budowniczymi społeczności, przy założeniu, że by kształtować przyszłość, trzeba zrozumieć przeszłość. Czyżewski przeniósł model fundacji w regiony napięć etnicznych na całym świecie – do krajów takich jak Armenia, Bośnia, Gruzja, Indonezja, Mongolia i Tadżykistan – inicjując projekty kulturalne uruchamiające dialog międzykulturowy i międzyreligijny w sytuacjach, w których pokojową komunikację zakłóciły konflikty etniczne – aktualne lub historyczne. Jedną z jego pierwszych motywacji była wojna w byłej Jugosławii, a zwłaszcza konflikt w Bośni. Jednym z najważniejszych projektów Fundacji Pogranicze było ustanowienie forum dialogu w Bośni po wojnie: Tryptyk Bośniacki (2005), trzyczęściowy projekt, który łączył sympozja i dyskusje publiczne, pracę z dziećmi i warsztaty artystyczne.
10 czerwca 2009 roku o godzinie 19.30
New York Public Library
South Court Auditorium, 5th Avenue przy 42nd Street, Nowy Jork,