5 czerwca 2009 roku o godzinie 17.00 w Kluboksięgarni Bílý Koniček w Warszawie odbędzie się wykład z cyklu Wokół wystawy Zwykłe-niezwykłe. Fascynujące kolekcje. Związany on będzie z wystawą dzieł Nikifora w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Nikifor, jeden z największych malarzy naiwnych świata, większość swojego życia spędził w samotności i ubóstwie. Był samoukiem obdarzonym absolutną wrażliwością na barwę i zmysłem obserwacji. Mimo obrazów, jakie malował w okresie międzywojennym i uznania przez malarzy profesjonalistów, dopiero pod koniec swojego życia doczekał się zasłużonej sławy, która trwa do dziś.
W zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego znajduje się 130 obrazów malarza, wśród nich najwcześniejsze, unikatowe obrazy 2-stronnę o tematyce religijnej i portrety sprzed 1920 roku, rzadko dziś spotykane, a przy tym najbardziej cenione na rynku sztuki obrazy z okresu międzywojennego. Znajdują się tam także powojenne pejzaże i przedstawienia architektury oraz obrazki malowane kredką pochodzące z ostatniego okresu twórczości artysty.
Podczas wykładu dowiedzieć się będzie można na czym polega fenomen Nikifora i dlaczego jego sztuka cieszy się niesłabnącym uznaniem. Na te i inne pytania odpowie Jadwiga Migdał, znawca polskiej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej.
5 czerwca 2009 roku o godzinie 17.00
Kluboksięgarnia Bílý Koniček
Warszawa