9 czerwca 2009 roku o godzinie 17.00 w Restauracji Mandragora, ul. Rynek 9 w Lublinie odbędzie się Przedstawienie Purimowe oraz Czytanie Księgi Estery. Purim to radosne święto obchodzone na pamiątkę ocalenia Żydów od zagłady w imperium perskim. Obchodzi się je 14 i 15 miesiące adar (luty – marzec).
Tajemnicę święta wyjaśnia historia o królu Achaszweroszu, jego żonie Żydówce Esterze,o której jednak pochodzeniu nic nie wiedział, jej wuju Mordechaju oraz o wezyrze Hamanie. Po tym jak Mordechaj odmówił złożenia pokłonu Hamanowi ten skazał na śmierć cały naród żydowski. Wtedy to zainterweniowała Estera, która wraz z wujem dowiodła nieuczciwości Hamana i ocaliła naród żydowski od śmierci. Podczas święta Purim odczytywana jest księga Estery, a ilekroć wspomniane jest w niej imię Hamana, słuchający tłum stara się go zagłuszyć. Jest to święto bardzo radosne, ma charakter karnawału. Żydzi przebierają się, zakładają maski, odgrywają zabawne scenki. Podczas jego trwania spożywa się słodkie pierożki nadziewane makiem zwane uszami Hamana.
Tradycja wciąż żywa to projekt, którego uczestnicy będą mieli okazję spotkać się w sposób bezpośredni ze światem, który przeminął, lecz jego pamięć wciąż trwa i decyduje o niepowtarzalnym charakterze Lublina. Kultura żydowska od wieków związana jest z tym miastem. Jeszcze nie tak dawno krajobraz tego miasta wypełniały żydowskie sklepy, synagogi, ale przede wszystkim żydowscy mieszkańcy, a co za tym idzie ich tradycje i obyczaje. Cykl świąt żydowskich Tradycja wciąż żywa to próba ukazania bogactwa kultury żydowskiej, poprzez odwołanie się do elementu, który jest dla niej decydujący – judaizmu.
Projekt ten zakłada inscenizację trzech świąt żydowskich: Chanuka, Purim i Szabas. Cały cykl rozpoczęła inscenizacja tradycyjnego ślubu żydowskiego. Choć nie jest to święto religijne, ceremonia pokazała jak całe życie Żydów przenika religia. We wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach projektu Tradycja wciąż żywa uczestniczą aktorzy, odgrywający scenki rodzajowe. Ponadto do udziału w wydarzeniach zaproszeni są widzowie, którzy mogą wcielić się w gości weselnych czy zasiąść do szabasowej kolacji. Wszystkie święta podczas trwania cyklu będą inscenizowane. Na potrzeby realizacji projektu będą wykorzystywane przedmioty niemające charakteru sakralnego, a wszystkie modlitwy i błogosławieństwa zostały przetłumaczone na język polski.
Projekt jest realizowany w ramach programu Inkubator Animacji Kultury realizowanego przez Warsztaty Kultury, filia Centrum Kultury w Lublinie.
9 czerwca 2009 roku o godzinie 17.00
Restauracja Mandragora, ul .Rynek 9
Lublin