13 czerwca 2009 roku w Poznaniu rozpocznie się Festiwal sztuki w przestrzeni publicznej Legenda Miejska / Urban Legend. Tego dnia artystki i artyści zaproszą publiczność do odkrywania alternatywnych opowieści o Poznaniu stworzonych lub odtworzonych w blisko trzydziestu projektach zrealizowanych w mieście. Będzie to propozycja poznania Poznania inaczej, jednodniowy performance dla mieszkańców, którego ambicją jest odkrycie innego oblicza miasta i przypomnienie jego legend.
Powrócić będzie można do renesansowego Poznania i historii łączącej powstanie pręgierza z kobiecą zazdrością. Ponownie straszyć będą czarownice z Chwaliszewa, a poruszać opowieści o sierotach ze Starego Miasta. Podczas Festiwalu ulicami miasta jeździć będzie tajemnicza ciężarówka wypełniona piaskiem i owiana dymem. Zobaczyć będzie można jaki rodzaj rozrywki kryją poznańskie parki i kluby. Artyści stworzą także własne legendy: o kulistym piorunie, straszącym drzewie, wędrującym moście i nieszczęśliwym romansie.
Część projektów dotyczyć będzie konkretnych przestrzeni. W ten sposób ożyje niegdyś kultowe, a dziś nieistniejące kino, a sztuka wideo zawita do mięsnego sklepu. Park Sołacki zakwitnie paradą ślubnych par. Nie zabraknie również sławnego słonia Ninio z maltańskiego ZOO. Powstanie nowa internetowa mapa miasta.
Poznań jak każde miasto ma swoje legendy, swoje miejsca szczególne. Niektóre mają swoje początki w czasach piastowskich, inne dopiero się rodzą. Jedne i drugie tworzą zagadkową siatkę zdarzeń niezwykłych, intrygujących i tajemniczych. Festiwal sztuki Urban Legend to wędrówka szlakiem intuicji i doświadczeń współczesnych artystów czerpiących z miejskich legend Poznania. Jako zjawisko kulturowe – urban legend – to z pozoru prawdopodobne informacje rozpowszechniane w historycznych podaniach, mediach, bądź w kręgach towarzyskich, które budzą wielkie emocje u odbiorców i znajdują się na granicy faktów i fikcji. Z tego połączenia – już niebawem – 13 czerwca – powstanie unikalne wydarzenie sztuki w mieście.
Sztuka współczesna posłuży tu alternatywnemu mapowaniu miasta oraz odkrywaniu jego psychologii i mitologii. Poprzez dzieła sztuki odsłaniane będą nieznane warstwy kulturowe i społeczne Poznania. Powstaną również jego nowe małe historie, obrazowane i opowiadane za pomocą języka sztuki, a odnoszące się do konkretnego miejskiego kontekstu np. ulicy, budynku, dzielnicy, placu, pomnika, podwórza, mostu, centrum handlowego, dworca, parku, rzeki itd.
W ramach Festiwalu Urban Legend artyści zaproponują indywidualne spojrzenie na miasto, kreowane na nowo poprzez działa sztuki, zakorzenione jednak w specyfice miejsca. Dzięki sztuce legend miejskich miasto ożyje, ludzka wyobraźnia przekształci je w nową urbanistykę imaginacji. Zmieni się również stereotypowe doznawanie miasta i poruszanie się po nim. Poznań ujawni się jako wielowarstwowa sfera mityczna i społeczna, gdzie oficjalna organizacja przerywana jest przez głęboko osobiste przeżycia i refleksje mieszkańców. Powrócą wyparte, nieznane, zapomniane i problematyczne aspekty miasta, jego anioły i demony, psychologia i polityka. Sztuka będzie w ten sposób zachętą do współuczestnictwa w demokratycznej sferze publicznej debaty.
Poszczególne projekty będzie można oglądać uczestnicząc w specjalnej autokarowej wycieczce szlakiem powołanych legend miejskich lub samodzielnie – korzystając z map opublikowanych w prasie i Internecie. Ukoronowaniem dnia będzie koncert legendarnej gwiazdy rodem z You tube – Gracjana Roztockiego (wraz z muzykami z formacji Napent i Mr. Mama TV), który specjalnie na Festiwal napisał piosenkę o Poznaniu. Na końcu odbędzie się impreza taneczna.
13 czerwca 2009 roku
Poznań