Od 6 do 19 lipca 2009 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu potrwają warsztaty teatralne dla młodzieży. Organizatorzy chcą pokazać młodym ludziom, że potrafią stworzyć przedstawienie od podstaw, że teatr nie jest martwą materią, że jest zawsze współczesny, zawsze aktualny i prawdziwy. Nie proponują Williama Shakespeare’a w kostiumach i konwencji rodem z epoki elżbietańskiej; istotne jest by spektakl mówił o młodych, o ich problemach i o bliskich im sprawach.
Przez dwa tygodnie młodzież, pracując w czterech grupach tematycznych, stworzy od podstaw dzieło teatralne. To uczestnicy zajęć przygotują scenografię, skomponują muzykę, wymyślą plakat reklamujący przedstawienie oraz program do niego, a na koniec sami zagrają w spektaklu. Przygotowując sceniczną realizację Romea i Julii, skupimy się na motywie buntu dwójki głównych bohaterów, stąd inspiracja ruchem Beat Generation – zapowiadają koordynatorzy projektu.
Aspekt odrzucenia narzuconego stylu życia, poszukiwania sensu życia w podróżach, rozmowach o filozofii, motyw ucieczki wewnątrz obowiązującej kultury, wystąpienie przeciw przyjętemu wzorowi życia i normom obyczajowym – to, punkty łączące bohaterów z podbitym pokoleniem Ameryki lat 50. Stąd kolejna inspiracja – kinem drogi. Motyw wędrówki i podróży, jako sposobu życia – bycie w drodze jako stan duszy, specyficzna odmiana kondycji ludzkiej, polegająca na byciu wykorzenionym, niezwiązanym z konkretnym miejscem, społecznością, to inspirująca materia dla przedstawienia. Dopiero na tych fundamentach aktor Marcin Czarnik i choreografka Milena Czarnik zbudują historię sensacyjno-przygodową: konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie.
Historia ta zostanie przedstawiona w surowej scenerii sceny, na tle projekcji komputerowych, które przygotują uczestnicy grupy scenograficznej. Postacie będą występowały w przerysowanych, efektownych kostiumach (inspiracja fotografią Davida LaChapelle’a). Muzykę z pogranicza jazzu i reggae na specjalnie stworzonych podczas warsztatów instrumentach skomponuje Sambor Dudziński. Przedstawienie będzie reklamowane dzięki plakatom 100×70, ulotkom oraz programowi, który przygotuje grupa dziennikarsko-promocyjna.
Spektakl, który będzie wynikiem warsztatów oraz wspólnych poszukiwań, zostanie pokazany na profesjonalnej scenie teatralnej, z użyciem wszystkich udogodnień technicznych, takich jak światło, dźwięk, obsługa techniczna. Premiera 18 i 19 lipca 2009.
Do projektu mogą zgłaszać się wszyscy w wieku od 16 do 18 lat, zainteresowani aktorstwem, muzyką teatralną, scenografią oraz dziennikarstwem i promocją. Decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona. Warsztaty są płatne (50 zł od osoby) i będą się odbywały w Teatrze Polskim przy ul. Zapolskiej i ul. Świdnickiej codziennie w godzinach od 11:00 do 17:00.
2 komentarzy
cudownie sie zapowiada.jak bylam w podstawowce to podczas ferii zimowych uczestniczylam w takich zajeciach teatralnych w Teatrze Arlekin w Lodzi.
ktoś wie, gdzie należy się zgłaszać? Bezpośrednio do Teatru Polskiego, w dniu rozpoczęcia warsztatów?