8 czerwca 2009 roku w Galerii BB we Wrocławiu odbędzie się otwarcie wystawy Macieja Mesznika pt. Drukowane tkaniny. Wystawa potrwa do 5 lipca 2009 roku. Maciej Mesznik drukuje tkaniny, stara się nigdy nie robić takich samych. Tkaniny drukowane są metodą sitodruku.
Autor najpierw projektuja wzór w skali 1:1, najczęściej na papierze, następnie przerysowuje kolor po kolorze na klisze. Jeżeli projekt jest duży, a tkaniny Mesznika mają najczęściej 3 m długości, dzielone są na części. Artysta używa siatek do sitodruku różnej wielkości: od 10 x 10 cm po 120 x 120 cm, napina je na ramę, powleka emulsją światłoczułą i naświetla przez zrobioną już wcześniej kliszę. W ten sposób otrzymuje gotowe matryce.
Przerysowywanie wzoru jest czynnością pracochłonną i można ją uprościć robiąc kliszę na komputerze. Ja omijam komputer szerokim łukiem – klisze ręcznie robione są bardziej ludzkie. Wykonując kilka mniejszych matryc tego samego koloru zamiast jednej, mogę je dowolnie przestawiać, uzyskując inne kombinacje wzoru. Mogę też wydrukować większą ilość prac. Jak wygląda drukowanie tkaniny? Rozkłada się ją na specjalnym stole, przykłada matrycę i rozprowadza po niej farbę/ Maciej Mesznik.
Otrzymany druk jest zgodny w stu procentach z projektem. Mesznik eksperymentuje zarówno na etapie przygotowania szablonu, jak i druku. Rozrzedza farbę, uzyskując rozpłynięcie brzegów i poświatę albo zagęszcza ją tak, by powstała niepełna odbitka, a w puste lub słabo odbite miejsce wprowadza inny kolor. Najczęściej łączonych jest kilka kolorów farb na jednym szablonie. Niekiedy autor zasłania fragmenty tkaniny papierem, a później wdrukowuje w te miejsca inny wzór lub kolor. W swoich ostatnich pracach duże fragmenty tkanin autor zadrukował tzw. pusta siatką – nie korzystał z naświetlonego wzoru, ale z innej tkaniny. Zamiast czystej plamy jednego koloru, uzyskał charakterystyczną rozedrganą fakturę.
Bardzo często stosuję szablony papierowe, podobne jak do graffiti. Podkładam je pod czystą, nie naświetloną siatkę tak, aby farba drukarska przechodziła na tkaninę tylko w wyciętych obszarach. Nakładam wiele warstw druku jeden na drugi, żeby otrzymać podobne efekty co w malarstwie/ Maciej Mesznik
Maciej Mesznik otrzymał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Tkaniny i Ubioru, kierunek Projektowanie Tkaniny Drukowanej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 2003 roku.
Wernisaż: 8 czerwca 2009 roku
Galeria BB
Wrocław