21 czerwca 2009 roku w Toruniu rozpocznie się kolejna edycja Święta Muzyki, pierwsza jaką koordynuje instytucja Toruń 2016. W tym roku Święto pojawia się nie tylko na Starówce, ale także na Bydgoskim Przedmieściu, zaś obie dzielnice połączy muzyczna parada. Po drodze można będzie się zatrzymać przy CSW i obejrzeć muzyczne filmy.
Wielkie świętowanie muzyczne rusza na całym świecie 21 czerwca. Toruń włącza się w nie po raz trzeci, a po raz pierwszy pod sztandarami Toruń 2016 – koordynatora starań po miano Europejskiej Stolicy Kultury. Znowu miasto we wszystkich zaułkach zabrzmi radosną muzyką, klasyczną, rockową, reggae, czy elektroniką.
Święto Muzyki po raz drugi na Bydgoskim Przedmieściu
Na Bydgoskim Przedmieściu po raz drugi odbędą się plenerowe koncerty muzyczne. Swój udział w Święcie Muzyki zapowiedziały już lokale: Czerwony Tulipan, Bar Tal, bar Park. Muzyka zabrzmi też w Parku Bydgoskim. Będzie można posłuchać muzyki klubowej, ale pojawi się również gitarowe brzmienie, nie zabraknie występu ulicznych grajków, będzie też coś dla miłośników muzyki poważnej. Ulicami Bydgoskiego Przedmieścia przejdzie muzyczna parada, która otworzy tegoroczne obchody Święta i przeniesie się na Starówkę.
Tegoroczne Święto Muzyki w Toruniu otworzy muzyczny spacer. Kuglarze, zespół sambowy, dzieciaki oraz wszyscy torunianie, którzy chcą uczcić otwarcie Święta wyposażeni w różne instrumenty przejdą spod Klubu Studenckiego Od Nowa, Bydgoskim Przedmieściem w kierunku Rynku Staromiejskiego. Kolorowy muzyczny spacer zdecydowanym krokiem rozpocznie trzecie Święto Muzyki w Toruniu.
W połowie drogi znajdzie się kino Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej. Tam będzie można zobaczyć Control – film o życiu i śmierci ikony rocka, Iana Curtisa, wokalisty Joy Division, legendarnej grupy rockowej grającej muzykę klasyfikowaną jako post-punk. Curtis rozdarty pomiędzy życiem rodzinnym, rosnącą sławą oraz miłością do innej kobiety popełnił samobójstwo w wieku 23 lat, w przeddzień pierwszego tournee Joy Division po Stanach Zjednoczonych. Jest to reżyserski debiut cenionego autora teledysków m.in. Depeche Mode, Nirvany czy U2.
Święto Muzyki to wielkie, międzynarodowe wydarzenie odbywające się 21 czerwca w ponad 300 miastach i ponad 100 krajach na całym świecie. To świętowanie muzyki na żywo i święto wszystkich muzyków, zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Odbywa się ono pod gołym niebem: na ulicy, w parku, w bramie lub na podwórzu, ale również w muzeach, bibliotekach, szpitalach i więzieniach. W szeroko pojętej przestrzeni publicznej.