17 czerwca 2009 roku o godzinie 17.00 w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce odbędzie się wykład Romana Lewandowskiego pt. Ewokacje dyskursu miłosnego. Prelekcja ma służyć popularyzacji sztuki współczesnej przy uwzględnieniu rozmaitych uwarunkowań związanych z jej powstawaniem, funkcjonowaniem i oddziaływaniem na odbiorcę.
Słuchacze dzięki uczestnictwu w cyklu spotkań będą mogli zaznajomić się z wiodącymi stylami i kierunkami w zakresie sztuk wizualnych na przestrzeni XX i XXI wieku, z dziełami i twórczością najbardziej reprezentatywnych artystów, a także poznać opiniotwórcze i kreatywne ośrodki, galerie oraz muzea. Każdy wykład będzie ilustrowany ok. 100-200 fotografiami (w formie wideoprojekcji), a również w miarę potrzeb – filmami w technologii wideo.
Na przestrzeni minionych paru dekad artyści sztuk wizualnych podejmowali się artykulacji wszelkich, niejednokrotnie drastycznych i kontrowersyjnych zagadnień. Powstałe prace pokazywały niemal pełne spektrum zagadnień: od metajęzykowych rozważań po najbardziej radykalne tematy społeczne. Niektórym artystom wydało się, że ich sztuka zdążyła zaanektować rzeczywistość, choć z upływem czasu okazało się, że wszystko skończyło się na jej estetyzacji i banalizacji. Przez całe lata przekraczano kulturowe tabu, a ikona transgresji stopniowo zaczęła nabierać atrybutów porno / graficznych, ponieważ obraz ulegał totalizacji i skrajnej symulacji. Okazało się też, że być może jedynym tematem, z którym sztuka nie chce bądź do końca nie potrafi się uporać, jest dyskurs miłosny.
W praktykach artystycznych bywa on poddawany mitologizacji (Sophie Calle, Marina Abramovic), uniwersalizacji (Jim Dine, Zuzanna Janin), ironizacji (Mariola Brillowska, Terry Richardson), nostalgizacji (Nan Goldin, Eric Fischl), fetyszyzacji (Andres Serrano, Nobuyoshi Araki, Robert Mapplethorpe) i innym dekonstruującym procedurom. W rezultacie dyskurs miłosny – jak pisał Barthes – jest kompletnie opuszczony przez języki otaczające, przez nie ignorowany, deprecjonowany, wyszydzany (…) deportowany poza wszelką stadność. Pozostaje mu być tylko miejscem afirmacji.
Roman Lewandowski jest krytykiem i teoretykiem sztuki oraz niezależnym kuratorem. W latach 2001 – 2002 prowadził Galerię Kronika w Bytomiu. Jest autorem ponad 200 publikacji w czasopismach, książkach i witrynach internetowych oraz ponad 100 wystaw w Polsce i za granicą (Dusseldorf, Bruksela, Miszkolc, Liege i in). Jest również członkiem stowarzyszenia Fort Sztuki i Stowarzyszenia Inicjatyw Wydawniczych Opcje oraz redaktorem naczelnym kwartalnika Fort Sztuki.
17 czerwca 2009 roku o godzinie 17.00
Bałtycka Galeria Sztuki
ul. Gen. Zaruskiego 1a, Ustka