W dniach od 19 do 21 czerwca 2009 roku o godzinie 19.00 w TR w Warszawie będzie można zobaczyć przedstawienie Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Smutna, bezczelna, głęboka: nowa sztuka Doroty Masłowskiej (na międzynarodowym festiwalu digging deep and getting dirt) (poświęconym tożsamości i historii) w Schaubühne.
Masłowska z potrafi naśladować autentyczne głosy i w swojej drugiej sztuce idealnie oddaje język różnych środowisk i pokoleń. W grożących zawaleniem murach warszawskiej kamienicy czynszowej umieszcza panoramę polskiego społeczeństwa, równie plastyczną, jak ponurą, która w swoim przejaskrawieniu przedstawia warstwy zbiorowego rozpadu, tak że widzowi śmiech więźnie w gardle.
Grzegorz Jarzyna w spektaklu TR Warszawa zręcznie bawi się elementem nierzeczywistości. Trzy białe ściany, będące jednocześnie ekranami. Na początku aktorzy stoją w szeregu niczym postaci z wycinanki, występują pojedynczo do przodu lub, jak babcia, na wózku inwalidzkim wjeżdżają w światło. Sceny rozgrywane są z lakonicznym spokojem, raczej ledwo zarysowane niż szarżowane, podczas gdy po ekranach od czasu do czasu migają dziecięce rysunki, które dobrze pasują do infantylnej rodzinnej manii, polegającej na cierpiętniczym celebrowaniu biedy za pomocą przesadnego używania przeczeń typu Idę do mojego braku pokoju.
To, że ta mania przeczeń jest czymś więcej niż tylko zabawą, okazuje się w oszałamiającym finale. Teraz światy biedaków i nowobogackich się zazębiają, rzeczywistość i fantazja mieszają się, tworząc ponurą całość. Obrazy zniszczonej niemieckimi bombami Warszawy wypełniają ekrany, babcia zginęła podczas bombardowania, jak wreszcie zauważa wypadająca ze swojej cynicznej pozy wnuczka. W tym momencie dociera do jej świadomości także to, że ona sama nie mogła nigdy istnieć. Polska – jeden wielki koszmar senny? Nie jesteśmy żadnymi Polakami, tylko normalnymi ludźmi, krzyczy w pewnym momencie wnuczka. Digging deep. Głębiej właściwie kopać nie można.
Andreas Schäfer, Tagesspiegel
reżyseria Grzegorz Jarzyna
scenografia Magdalena Maciejewska
kostiumy Magdalena Musiał
reżyseria światła Jacqueline Sobiszewski
opracowanie muzyczne Piotr Domiński, Grzegorz Jarzyna
wideo Cókierek, Pani K.
obsada: Roma Gąsiorowska, Maria Maj, Magdalena Kuta, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak, Adam Woronowicz oraz Lech Łotocki (głos z radia)
spektakl w koprodukcji TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz
prapremiera 26 marca 2009, Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
spektakl trwa 1 godz. 40 min (bez przerwy).