16 czerwca 2009 roku na nadwiślańskich bulwarach Warszawy, we wnętrzu oceanicznego kontenera będzie można obejrzeć najnowsze instalacje Michała Mackiewicza. Ekspozycja Ocalony kawałek miasta potrwa 10 dni. Pojawią się na niej światła, dźwięki i przestrzenne obrazy.
Już od pierwszych dni czerwca wystartował trwający cztery miesiące Festiwal Sztuki nad Wisłą Przemiany. Tego lata na statkach, plażach, w nadwiślańskich zaroślach i na bulwarach odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych z udziałem polskich i zagranicznych artystów. W czerwcu, w okolicach pomnika Syrenki, rusza między innymi inicjatywa TransFORM (stowarzyszenie Step), łącząca kwestię rewitalizacji rzeki ze sztuką współczesną. Szykuje się także projekt kulturalny Rzeka Kultury w Porcie Czerniakowskim oraz Festiwal Sztuki Otwartej Wisłostrada (od 19 do 21 czerwca 2009 roku), który będzie trzytygodniową fuzją sztuk w miasteczku festiwalowym na Cyplu Czerniakowskim. Cykl imprez stanowi część przygotowań Warszawy do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Warszawa potrzebuje miejsc, w których swobodnie mogłaby się rozwijać kultura. Miejsc otwartych, w których można poczuć się jak u siebie, wymienić poglądy porozmawiać z artystami w przyjaznej i niecodziennej atmosferze. Czy możemy pozwolić na zburzenie resztek zabytków i przemianę ich w kolejną strefę podwyższonego nadzoru, kolejną zamkniętą zonę naszpikowaną kamerami? Czy całe miasto musi być podporządkowane jedynie zyskowi? Miasta przemieniają się w tory wyścigowe. Stają się pułapką, scenografią bezmyślnego biegu napędzanego pragnieniem posiadania. Przestrzenna konstrukcja aglomeracji dostosowuje się do potrzeb konsumpcji będącej współczesnym panaceum na niedorozwój duszy, pomagającym zapomnieć o tym co trudne, bolesne i o tym co jest w nas niedoskonałe. W swoim projekcie pragnę odwrócić tę logikę. Pokazać to z czym boimy się skonfrontować i co według mnie jest niezwykle istotne oraz warte ocalenia/ Michał Mackiewicz
Wernisaż: 16 czerwca 2009 roku
Warszawa