26 czerwca 2009 roku na Gali Otwarcia Festiwalu Tofifest w Toruniu Janusz Gajos odbierze specjalnego Złotego Anioła – nagrodę festiwalową za wkład w sztukę aktorską oraz niezależność twórczą. Tego samego dnia o godzinie 17.30 spotka się też z widzami w toruńskim Empiku.
Janusz Gajos to twórca o niezwykle szerokim spektrum zainteresowań, jedna z największych osobowości kina polskiego. Jest profesorem sztuk teatralnych, ośmiokrotnym zdobywcą nagród aktorskich na festiwalu w Gdyni, laureatem SuperWiktora, Złotych Orłów oraz Złotych Kaczek. Jako jedna z niewielu osobowości filmowych był w stanie kilkakrotnie stać się idolem tłumów i za każdym razem pozbyć się metki, jaką usiłowano mu przyczepić. Był zarówno słynnym Jankiem Kosem z Czterech Pancernych, jak i telewizyjnym Tureckim z Kabareciku Olgi Lipińskiej. Za każdym razem wychodził zwycięską ręką zostając po prostu Januszem Gajosem, a nie kolejną postacią filmową.
Janusz Gajos urodził się 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej. Miłość do sceny odkrył w szkolnym teatrze w Będzinie. Grał tam w Teatrze Dzieci Zagłębia pod opieką Jana Dormana. Kazimierz Kutz porównał karierę Gajosa do przełamywania kompleksu odrzuconego. Gajos rzeczywiście trzykrotnie bezskutecznie zdawał na Wydział Aktorski łódzkiej Filmówki. Udało się dopiero za 4 razem. Studiował na Wydziale Aktorskim PWSFTiT w latach 1961-1965, dyplom uzyskał w 1971 roku.
Debiutował w filmie Marii Kaniewskiej Panienka z Okienka w roli Pietrka. Zagrał m.in. w kultowym serialu Czterej pancerni i pies, jako Janek Kos i w równie popularnym serialu młodzieżowym Wakacje z duchami. W 1977 roku przyszła większa rola w Milionerze, za którą otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, którą ponownie odebrał cztery lata później za rolę w Wahadełku Filipa Bajona. Pojawił się w słynnym filmie Barei Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?, jako kierownik delikatesów, który robi fotografie klientom których nie obsługujemy. Wszyscy fani Barei pamiętają też jego rolę demonicznego aparatczyka komunistycznego z serialu Alternatywy 4.
Zagrał również w nagrodzonym Złotymi Lwami Weneckimi Roku spokojnego słońca, w Dekalogu IV oraz Trzy kolory: Biały Kieślowskiego. Nagrody w Gdyni przyniosła mu rola cenzora w Ucieczce z kina Wolność Marczewskiego. Żeby dopełnić obrazu wszechstronności należy dodać, że Janusz Gajos był przez ten czas aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, teatrów warszawskich: Komedia, Polski, Kwadrat i Dramatyczny, Powszechnego oraz Teatru Narodowego w Warszawie. Aktor zajmuje się również fotografią i organizuje wystawy swoich zdjęć.
26 czerwca 2009 roku
Toruń