Od 8 do 11 lipca 2009 roku o godzinie 18.00 w warszawskim Studio Rekording Ursus będzie można zobaczyć sztukę Tony’ego Kushnera Anioły w Ameryce w przekładzie Jacka Poniedziałka, reżyseria Krzysztof Warlikowski.
Anioły w Ameryce Warlikowskiego to przykład mistrzowskiego panowania nad sztuką teatralną: imponująca maszyneria widowiska uruchomiona w celu przedstawienia pełnej rozmachu epickiej opowieści. (…) W teatrze Warlikowskiego katharsis ma wymiar ujawniania traum, odkrywania podświadomości, uświadamiania ukrytych motywacji działań. Wybór Aniołów w Ameryce jako sztuki psychoanalitycznej wydaje się więc oczywisty. W wywiadach poprzedzających premierę reżyser zapewniał, że jest to dramat uniwersalny, znakomicie nadający się do rozmowy nie tylko o szeroko pojętej kondycji ludzkiej, ale też o współczesnej Polsce.
Istotnie, te możliwości tkwią w wielowątkowym dramacie Kushnera i zespół TR Warszawa wykorzystał je znakomicie. Sztuka (…) celnie opisuje napięcia, które dzieliły Amerykę lat 80. i tak wyraźnie ujawniają się w dzisiejszej Polsce. Z jednej strony – rozczarowanie kapitalizmem, próby szukania nowego wizerunku zarówno dla prawicy, jak dla lewicy, trudne rozrachunki z demonami przeszłości, przewartościowanie mitologii narodowej i rozumienia patriotyzmu. Z drugiej – kryzys wiary, rodziny, pogłębiająca się atomizacja społeczeństwa, karierowiczostwo i pracoholizm; do tego seksualność, choroba i śmierć – kwestie tyleż najbardziej naturalne, co najbardziej kontrowersyjne. (…)
W monumentalnej, a zarazem lekkiej, robiącej wręcz niematerialne wrażenie scenografii Małgorzaty Szczęśniak spotykają się różne poziomy rzeczywistości: szpitalne łóżka i klub z rurą do erotycznego tańca, kirkut i tandetnie umeblowany mieszczański salonik, ale też Antarktyda czy przestworza stratosfery. Półprzeźroczyste drzwi i unoszące się ściany otwierają ten mikrokosmos na inne światy, w matowych lustrach o pofalowanej tafli odbijają się zniekształcone twarze bohaterów. Odbicia, podwójność, dwuznaczność organizują świat bohaterów Aniołów w Ameryce, co podkreślone jest już na poziomie podwójnej obsady wielu ról. Anna R. Burzyńska, Tygodnik Powszechny
Reżyseria Krzysztof Warlikowski
scenografia Małgorzata Szczęśniak
muzyka Paweł Mykietyn
światło Felice Ross
film Paweł Łoziński
songi Adam Falkiewicz
obsada Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska / Magdalena Popławska, Bogusława Schubert, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Rafał Maćkowiak, Zygmunt Malanowicz, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr, Tomasz Tyndyk.
TR Warszawa w koprodukcji z Comédie de Valence Centre Dramatique National Drôme-Ardèche, Maison de la Culture d’Amiens – Scène Nationale i TNT – Théatre National de Toulouse – Midi-Pyrénées.
Spektakl grany jest:
Ursus, Studio Rekording
ul. Gierdziejewskiego 5, budynek 272A