Do 26 czerwca 2009 roku można nadsyłać zgłoszenia do udziału w międzynarodowym seminarium dotyczącym dialogu międzykulturowego. Spotkanie odbędzie się w pierwszej połowie sierpnia 2009 roku w Chernigov na Ukrainie. Organizatorzy pokrywają koszty przejazdu i zakwaterowania.
Chernigov na Ukrainie leży w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej w sąsiedztwie Czarnobyla. Katastrofa, jaka miała tam miejsce w połowie lat 80-ych, jest problemem łączącym obecnie obydwa narody. Wydarzenie to w największym stopniu w ostatnich dekadach określiło świadomość mieszkających w regionie ludzi oraz pokazało braki w procesach komunikacyjnych. Do dzisiaj temat skutków, jakie katastrofa ciągle przynosi miejscowej ludności spowija zasłona milczenia. Skupiając się na tym problemie chcemy przeanalizować procesy wpływające na kształtowanie się dialogu międzykulturowego na pograniczu Ukrainy i Białorusi – mówi Filip Pazderski ze Stowarzyszenia na Rzecz Ziemi Podlaskiej DRUMLA, koordynator projektu.
Przez tydzień, w dniach 3 – 9 sierpnia 2009 roku, studenci oraz młodzi działacze organizacji pozarządowych z Polski, Niemiec, Ukrainy i Białorusi wezmą udział w licznych warsztatach z zakresu dziennikarstwa, zarządzania projektem oraz fundrisingu. Ich tematem przewodnim będzie katastrofa w Czarnobylu. Na uczestników czekają także wyprawy studyjne i spotkania z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Spotkanie zakończy wyjazd do Kijowa. Wszystkie zajęcia odbędą się w języku angielskim. Rekrutacja trwa do 26 czerwca 2009r. Uczestnicy wybrani zostaną na listów motywacyjnych. Więcej informacji na stronie: www.drumla.org.pl
Dialogi z sąsiadami 2.0: Akademia patrzenia ponad granicami to międzynarodowa inicjatywa na rzecz wsparcia społeczeństwa obywatelskiego i poszerzenia dostępu do obiektywnych informacji na Białorusi. To już kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi Podlaskiej DRUMLA we współpracy z organizacjami z sąsiednich krajów. Przedsięwzięcie współorganizowane jest przez niemieckie Stowarzyszenie GIBO e.V., Ukraińską Organizację Obywatelską PORA oraz partnera białoruskiego.