W dniach od 18 do 19 czerwca 2009 roku w Łódź Art Center potrwa konferencja poświęcona przemysłom kreatywnym, przedsiębiorczości w kulturze oraz mechanizmom rozwijającym kreatywność. Głównym obszarem, na którym oparta będzie wymiana doświadczeń będzie innowacyjność w budowaniu progresywnego wizerunku sektora kultury jako znaczącego obszaru w gospodarce polskiej i europejskiej. Przemysł kreatywny (creative industries) postrzega się jako prekursor nowych form gospodarczych: dynamiczne i mobilne przedsiębiorstwa organizują się w sieci, aby przy wsparciu rozwiązań high-tech wytwarzać produkty, których centralnym punktem jest kreatywność. W procesie przemiany społeczeństwa przemysłowego w społeczeństwo wiedzy, kreatywność staje się bardzo istotnym czynnikiem konkurencyjności. Przemysłowi kreatywnemu przypisywany jest zatem w aspekcie polityczno – gospodarczym ogromny potencjał wzrostu.
Komisja Europejska ogłosiła rok 2009 Europejskim Rokiem Kreatywności i Innowacyjności. Ponieważ Unia Europejska dąży do osiągnięcia pozycji najbardziej konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy, należy rozwinąć umiejętności w dziedzinach, które zmierzają do budowy społeczeństwa zorientowanego na wiedzę. Obszary te, to min. nauka, ekonomia, matematyka, biznes, media, przemysły kreatywne, badania, a także społeczny i regionalny rozwój Unii Europejskiej.
Jedną z kluczowych umiejętności społeczeństwa wiedzy jest właśnie kreatywność i innowacyjność, którą można zdefiniować jako:
– wykazywanie się pomysłowością i oryginalnymi pomysłami w pracy,
– rozwijanie i wprowadzanie nowych pomysłów w życie i dzielenie się nimi z innymi,
– bycie otwartym i tolerancyjnym na inne sposoby myślenia,
– zaangażowanie w innowacyjne działania, które mogą przynieść trwały i wymierny efekt.
Konferencja Przemysły Kreatywne – Kultura, Biznes, Innowacje będzie elementem promującym działania Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacyjności. Działalność kulturalna jako proces jest jednym z obszarów, w którym innowacyjność i kreatywność są istotnymi czynnikami sukcesu, decydują często o przewadze konkurencyjnej organizacji, przedsiębiorstw. Bez niej trudno mówić o produktach, imprezach czy usługach, które wychodzą na przeciw rosnącym oczekiwaniom odbiorców, konsumentów dóbr kultury. Innowacyjności i kreatywności jako umiejętności trudno się nauczyć, ale bez wątpienia można ją wspierać. Najlepszą egzemplifikacją tej tezy są inkubatory przedsiębiorczości, parki technologiczne, nastawione na pomoc i doradztwo w kluczowych momentach tworzenia i rozwijania przedsiębiorstwa, organizacji.
Pierwszy dzień konferencji – 18 czerwca
10.00 – 16.30 Łódź Art Center/Fabryka Sztuki – panel dyskusyjny i prezentacje prelegentów
Paneliści:
Jan Runge – KEA European Affairs,
Sylvain Pasqua – Komisja Europejska,
Agnieszka Wrycza – British Council,
Colin Mercer – Niezależny doradca ds. polityki kulturalnej,
Pike Suyling – Young Designers & Industry,
Maciej Mazerant – magazyn Purpose – przedsiębiorczość w kulturze,
Ewa Gołębiowska – Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie,
Maciej Trzebeński – Fabryka Sztuki w Łodzi,
Sandy Fitzgerald – Trans Europe Halles.
Prowadzenie panelu dyskusyjnego: Agata Etmanowicz – Instytut Adama Mickiewicza.
17.00 – 18.00 EC1 – prezentacja projektu EC1
18.00 EC1 – koncert z cyklu mistrzowskich recitali fortepianowych Piotr Anderszewski i Przyjaciele, organizowanych w dniach od 17 do 22 czerwca 2009 r. przez Filharmonię Łódzką im. A. Rubinsteina.
Wykonawca: Claudio Martínez-Mehner fortepian
Drugi dzień konferencji – 19 czerwca
Część warsztatowa – 10.00 – 15.00 – andel’s Hotel Łódź
Temat warsztatu: Proces Powstawania Miasta Kreatywnego
Miasto Kreatywne to o wiele więcej, niż miejsce, gdzie tworzy się klastry oraz inwestuje w przemysły kreatywne. Jego najsilniejszym fundamentem są ludzie, klasa kreatywna, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy świadomie lub nieświadomie, rozwijają w sobie indywidualną kreatywność, co powoduje, że kreatywność staje się przewodnią filozofią życia. Podczas warsztatu Proces Powstawania Miasta Kreatywnego uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak rozpocząć i zmierzyć proces tworzenia Miasta Kreatywnego, czym jest klasa kreatywna, wymienić doświadczeniami i przemyśleniami, a także zastanowić nad własnym wkładem w Miasto Kreatywne. Warsztaty będą prowadzone przez Monikę Dzięgielewską-Geitz oraz Agnieszkę Wlazeł.
1 komentarz
http://coaching.focus.pl/2010/04/07/piec-cwiczen-na-kreatywnosc/ – polecam 5 ćwiczeń na kreatywność :) „Nie używając tak nieskończenie wspaniałego skarbu jak kreatywność – czy to z powodu nieświadomości istnienia, czy też ze względu na jej celowe unicestwienie – człowiek nie tylko ponosi stratę. Dokonuje także zdrady samego siebie.” – Masatoshi Yoshimura