20 czerwca 2009 roku o godzinie 18.00 w Otwocku odbędzie się czwarte, ostatnie spotkanie z cyklu Polityka radykalna – laboratorium komunikacji społecznej, przygotowane przez Komunę Otwock.
Dyskusja zatytułowana Seks radykalny? Czy to jeszcze możliwe? połączona będzie z prezentacją prac Jacqueline Livingston. W dyskusji udział wezmą: Anna Laszuk – dziennikarka z radia TOK FM, Agnieszka Weseli – historyczka seksualności i działaczka queer, Anna Wołosik – historyczka, trenerka, aktywistka społeczna, prezeska stowarzyszenia W stronę dziewcząt oraz dr Michał Herer – filozof z Uniwersytetu Warszawskiego. Pomysł i prowadzenie: Ewa Majewska.
W społeczeństwie mocno zdefiniowanym ortodoksyjnym myśleniem religijnym samo słowo seks być może brzmi radykalnie. Obcowanie płciowe, prokreacja, poczęcie, tworzenie życia – to jest słownik, którym zwykły się posługiwać nasze elity polityczne, a nawet coraz częściej media. Z drugiej strony – kultura masowa w swoisty sposób kontynuująca specyficznie pojętą rewolucję seksualną obliguje nas do wyznawania określonej wersji hedonizmu – używania seksu tak, jak używa się gimnastyki, niemniej – w dość ściśle określony, znormalizowany sposób. Czy w seksie jest jeszcze coś oprócz świętości lub healthy sex life? Jak otrząsnąć się z ultrakonserwatywnej drzemki? Jak zarządzanie seksualnością determinuje nasze rozumienie tego tematu? Czy myślimy o nim w kategoriach zakazu, zarządzania czy może dominacji męskiej? Jak wyjść poza heteronormatywność? Te i inne pytania rozważane będą podczas spotkania. Obejrzeć będzie można również prace amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, której wystawa Album rodzinny. Przestrzenie intymności została zaprezentowana w gdańskim Pałacu Opatów.
Jacqueline Livingston jest fotografką amerykańską od lat 60.tych fotografująca swoją rodzinę i bliskich. W latach 70. niektóre jej prace, w tym – zdjęcia dzieci – uznano za pornografię. Choć żaden sąd nie wydał na nią wyroku skazującego, uznano ją za skandalistkę i zwolniono z Cornell University. Jej fotografie, perspektywa, z jakiej ogląda bliskich, inspiracje Reichem, do którego krytyki faszyzmu nawiązuje, również będą punktem odniesienia dla dyskusji.
20 czerwca 2009 roku o godzinie 18.00
Lubelska 30/32
Otwock