24 czerwca 2009 roku o godzinie 18.00 w BWA Jelenia Góra odbędzie się spotkanie z czyklu Recycling Sztuki, w ramach którego bęzie można zobaczyć film Andrieja Tarkowskiego Ofiarowanie. Wstęp wygłosi Andrzej Kołodyński.
Andriej Tarkowski urodził się we wsi Zawrażije na terenie obwodu kostromskiego. W 1944 wyjechał wraz z matką i siostrą do Moskwy. Ukończył tam szkołę średnią. Tarkowski rozwijał swoje zainteresowania uczęszczając przez siedem lat do szkoły muzycznej oraz od siódmej klasy do szkoły sztuk plastycznych, gdzie uczył się malarstwa. Kontynuując powszechną edukację poznał późniejszego przyjaciela, przyszłego poetę Andrieja Woźniesieńskiego. W 1951 rozpoczął studiowanie arabistyki w Instytucie Orientalistycznym, jednakże przerwał naukę w1952. W 1955 pod wpływem matki wziął udział w geologicznej ekspedycji badawczej Nigrizłoto organizowanej przez Kirgiski Instytut Złota. W 1956 zdał egzaminy wstępne na Wydział Reżyserii i rozpoczął naukę na WGIK w klasie Michaiła Romma. W trakcie studiów poznał min. Siergieja Paradżanowa. W1958 zrealizował wraz z Aleksandrem Gordonowem i Mariką Beiku etiudę Zabójcy na podstawie prozy Hemingwaya. W 1960 zrealizował swój film dyplomowy znany pod tytułami Mały marzyciel oraz Walec i skrzypce, do którego scenariusz napisał wspólnie z Andriejem Michałkowem-Konczałowskim.
Ostatni swój film Ofiarowanie Andriej Tarkowski stworzył w Szwecji w 1986. W jego realizacji udział brał m.in. operator Sven Nykvist. Obraz nagrodzono trzema nagrodami na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1986, FIPRESCI, Grand Prix Jury oraz nagrodą Jury ekumenicznego. Wyróżniono go również w 1988 nagrodą BAFTAdla najlepszego filmu zagranicznego. Andriej Tarkowski umarł w grudniu 1986 na raka płuc w Paryżu. Został pochowany na cmentarzu rosyjskich emigrantów w Sainte-Geneviève-des-Bois.
Moim celem jest pokazanie życia, ukazanie tragicznego obrazu współczesnego człowieka. Różne kategorie widzów będą mogły na swój sposób rozumieć film. Z mojego punktu widzenia, każdy widz powinien rozumieć film na podstawie swego świata wewnętrznego, a nie według tego, który mógłby mu narzucić. Ponieważ moim celem jest pokazanie życia, ukazanie dramatycznego i tragicznego obrazu współczesnego człowieka. (A. Tarkowski, Kompleks Tołstoja. Myśl o życiu, sztuce i filmie, Warszawa 1989, s. 231)
Recycling Sztuki to cykl multidyscyplinarnych spotkań dedykowanych wybranym zagadnieniom sztuki współczesnej, spotkania z praktykami i teoretykami sztuki, prelekcje, dyskusje i prezentacje artystyczne.
W czwartek 25 czerwc o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie pt.: Kino autorskie – czy jeszcze autorskie?
W spotkaniu wezmą udział:
Andrzej Kołodyński / krytyk filmowy
Katarzyna Roj / teoretyk kina
Jan Topolski / krytyk filmowy
wstęp / prowadzenie: Paweł Mikołaj Krzaczkowski
Galeria Sztuki BWA
Długa 1 / 58-500 Jelenia Góra