26 czerwca 2009 roku na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego – Faktoria w Pruszczu Gdańskim odbędzie się 3 edycja Festiwalu Faktoria 2009. Festiwal Faktoria. Rekonstrukcje Interpretacja założył sobie jako zadanie podczas 3 już edycji o nazwie Rezonans Renesansu konfrontacje współczesnej inteligentnej elektronicznej muzyki tanecznej z dziełami Polskich i Pomorskich kompozytorów doby renesansu.
Zaproszeni artyści (dj-e, producenci, instrumentaliści ) dokonają miksu renesansowo – współczesnego. Dzięki podjętym we wcześniejszych edycjach festiwalu działaniach popularyzujących rekonstrukcje muzyczne i interpretacje, nastąpi przybliżenie rożnych środowisk muzycznych. Wszystkim zainteresowanym festiwal umożliwi poznanie , muzyki renesansowej oraz osobom zainteresowanym renesansem da inne spojrzenie na współczesną muzykę taneczną w rożnych jej odmianach. Dużo rytmu i historii.
Wystąpią
ARh+ czyli Artur Nikodem Kwiatkowski. Od początku zafascynowany cięższymi i mroczniejszymi brzmieniami. Członek trójmiejskiej ekipy Brak Danych z którą współorganizuje w sopockim SFINKS’ie cykle imprez poświęconych cieżkim odmianom techno (lub/i ostrym odmianom muzyki elektronicznej) – NightCore. W lutym tego roku, uczestniczył w organizacji pierwszej edycji imprezy BASSTION! w Centrum Stoczni Gdańskiej. Dawniej wraz z Aleph’em współtworzył live act’owy duet noise’owo-industrialny FreiStadtJugend, z którym występuje gościnnie na pierwszej płycie Prawatta wydanej nakładem Salut Records. Jako połówka FreiStadtJugend występował w gdańskim Orbitalu, wielokrotnie w nieistniejącej już na terenie Stoczni Gdańskiej Kolonii Artystów oraz toruńskim domu kultury – Domu Muz. Artur Nikodem Kwiatkowski stara się grać jak najbardziej dynamiczną mieszankę hardcore/breakcore techno i od jakiegoś czasu ciężkiego drum’n’bassu.
Aloca czyli Katarzyna Bilor ukończyła szkołę muzyczną pierwszego stopnia (sekcja gitary klasycznej i fortepianu), po czym przez pewien okres próbowala swoich sił grając na basie. Ten okres uważliwił ją na piękno muzyki, jednakże jej zainteresowania poszły w zdecydowanie odmiennym kierunku. W 2004 roku po raz pierwszy usłyszała dźwięki industrial techno, muzykę która miała na nią olbrzymi wpływ. Zafascynowana industrialnymi, zapętlonymi brzmieniami kupiła gramofony i pierwsze płyty. Na początku skupiała się wyłącznie na minimalistycznej, bezkompromisowej muzyce techno. Obecnie nie ogranicza sie do grania wyłącznie dźwiekow z Birmingham – w jej miksach słychać fascynacje szeroko pojętym techno w wielu obliczach jak i odmianą dubstepu, którą określić można jako dubstechno. Do dziś zagrała u boku takich gwiazd jak Regis, Female, Makaton, Tobias Schmidt, Trias, Marcin Czubala, Damon Wild, Echoplex.
Grupa Producencka Lud Hauza
Pokaz mody inspirowanej Renesansem. Cross-link to przełożenie klasycznych renesansowych fasonów i wzorów na modele współczesne. Projekt zakłada zabawę konstrukcją i formą języka wizualnego w zakresie projektowania ubioru przy użyciu nietypowych, syntetycznych materiałów. Zaprezentowane zostaną struktury przezroczyste, przestrzenne.
Julia Porańska – architekt, od 4 lat prowadzi autorską pracownie projektowania ubioru MANUAL, prezentowała kolekcje w ISW, CSW Łaźnia, kulubie Sfinks, jest twórcą kostiumów i scenografii do spektakli teatralnych, tanecznych, teledysków.
Jola Woszczenko – współtwórca projektu
Cross – krzyżować, przekraczać
Link – łącznik, więź, spójnia
Cross-link – proces prowadzący do powstania trójwymiarowej sieci między cząsteczkami chemicznymi- sieciowanie polimerów
Organizatorzy: Pomorska Rada Sztuki, Teatr Szekspirowski – TwO, Miasto Pruszcz Gdański, CKiS w Pruszczu Gdańskim